Telefónica O2 musí znovu zaplatit pokutu, rozhodl soud

Telefonica O2
Zdroj: Mediafax
Telefonika O2 (ilustrační foto)

Pokuta 81,7 milionu korun, kterou uložil v roce 2004 Českému Telecomu (dnes Telefónica O2) antimonopolní úřad, je znovu ve hře.

Případem se bude muset znovu zabývat Krajský soudu v Brně, který loni sankci zrušil. Jeho rozsudek minulý týden zrušil Nejvyšší správní soud (NSS).
 

ČTĚTE TAKÉ:

Sítě Telefóniky O2 prochází modernizací
 

Stát nyní nebude muset platit ani úroky z pokut, které firma vyčíslila na 76 milionů.
 

Český Telecom dostal pokutu za zneužití dominantního postavení. Firma v letech 2001 a 2002 vytvořila smlouvami na některé cenové plány bariéru pro rozvoj konkurence na telekomunikačním trhu. Ve smlouvách na tarify Premium, Benefit, Business Optimal, Top a Business Platinum Combi se snažila zavázat si dlouhodobě své klienty různými slevami či výhodami. Tím i cenově diskriminovala ostatní, kteří smlouvy neuzavřeli. Společnost se proti rozhodnutí ÚOHS odvolala ke Krajskému soudu v Brně. Ten nejdříve její žalobu zamítl, firma však původně uspěla u Nejvyššího správního soudu a posléze i u Krajského soudu v Brně.
 

Stát Telefónice O2 již sankci vrátil, firma následně zažádala o vrácení uhrazené pokuty včetně úroku, který vyčíslila na zhruba 76 milionů korun. Ve věci úroků nařídil antimonopolnímu úřadu nedávno rozhodnout Krajský soud v Brně.
 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže může firmám, které se dopouštějí kartelů a zneužití dominantního postavení, ukládat sankce až do deseti procent z jejich ročního obratu. Dosud nejvyšší sankcí je pokuta za kartel strojírenských firem, která činila téměř jednu miliardu korun. V loňském roce byla uložena pokuta 254 milionů Českým drahám.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax