VELKÝ TEST CHLEBŮ: Některé nevydržely ani do druhého dne!

Plesnivý chléb
Zdroj: Kateřina Kolářová/Vitalia.cz
Propadák testu, jeden ze dvou konzumních chlebů z Tesco, při otevření pytlíku. Původně byl jedlý, ale nevoněl, jak ukazuje popiska ze zahájení pokusu

Kvalita chleba v českých obchodech je častokrát velmi rozdílná. Některé z nich se nedají jíst ani ihned po zakoupení. Jiné vydrží i týden čerstvé a chutné. Důkladnému rozboru bylo podrobeno 12 výrobků.

Jak dlouho jsou chleby poživatelné, pokud je skladujete v utěrce či sáčku? Kdy začnou plesnivět, tvrdnout, drolit se? Redakce serveru Vitalia.cz vyzkoušela v běžných kuchyňských podmínkách až 12 druhů chleba. Výsledky jsou tristní! Týden přežily pouze dva - a to ty v utěrce. V igelitu první chleby plesnivěly už druhý den. A co hůř, dva ze zakoupených chlebů byly tak špatně propečené a zpola syrové, že se nedaly jíst ani bezprostředně po koupi. A myslíte, že platí, čím dražší chleba, tím kvalitnější? Omyl. Právě ten nejdražší s cenou přes sto korun za kilogram zcela propadl.
 

Redakce Vitalia.cz nakoupila celkem dvanáct druhů chleba ve dvou pražských supermarketech. Před uložením je rozdělila na polovinu. Polovina z každého bochníku putovala do mikrotenového pytlíku, druhá zůstala ležet zabalená na stole po způsobu našich babiček – v bavlněné utěrce.
 

Na fotogalerii, jak chleby dopadly, se podívejte ZDE
 

Chleby byly uloženy doma při teplotě 25 stupňů Celsia, a sledovány bez přesných laboratorních testů. Prostě v běžných podmínkách, tak jak normálně člověk chleba skladuje.
 


 

Chleba uchovávaný v sáčku: vyhodnocení
 

2. den – dva nepoživatelné (ty co se diskvalifikovaly samy hned po nákupu), a přidal se k nim další: Chléb pšenično žitný s dýní z Billy za 41,90, scvrkl se a rozmokl tak, že ani na pohled ani vůní neláká k jídlu. Plus první dva plesnivci: klasická zelená tečka se objevila na Chlebu konzumním s kmínem původem z Billy za akční cenu 14,90 korun a na Chlebu konzumním půleném z Tesco za 13,80. Jeho větší nepůlený bratříček ze stejným názvem a ze stejné prodejny se zatím drží.
 

Pozitiva: jedlý a voňavý je jen Multicereální pšenično žitný z Billy za 24,90 a Chalupářský ze stejné prodejny za 32,90. Z Tesco chlebů krásně voní a láká k jídlu Chléb Hostivařský pecen za 41,90.
 

3. den – ke třem nepoživatelným a dvěma plesnivým chlebům se přidali další dva plesnivci: Z Tesco chléb konzumní za 27,50. Z Billy pak: Šumavský bochník za 13,90.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Češi tvrdí: Naše potraviny jsou lepší než zahraniční
 

4. den – většina chlebů nevydržela a vesele plesniví. Přežívá pouze "moučná mumie“ Tmavý kulatý z Billy, Hostivařský pecen z Tesco, Multicereální pšenično žitný z Billy a můj favorit Držkovský řemeslný z Tesco za 27 korun.
 

5. den – plesnivé jsou všechny chleby (ano, až na mumii). Největší zklamání: nepřežil ani Držkovský.
 

6. a 7. den testu – většina chlebů je plesnivá tak, že se člověk obává otevřít pytlík. Jen některé jsou plesnivé jen tak "normálně“.
 

Chléb uchovávaný v utěrce: výsledky
 

2. den – ke třem výše zmíněným čestným výjimkám, které byly nepoživatelné jak z pytlíku, tak z utěrky (Slovanský, Dýňový a Kovářský) se přidal první plesnivec: bílou krupičku po obvodu střídky vytvořil Chléb konzumní z Billy za 14,90, jinak také propadák testu u chlebů z pytlíku. Je vidět, že když je chleba nekvalitní, nepomůže mu ani utěrka a správné skladování.
 

Jinak se daly konzumovat prakticky všechny chleby, otázka je, nakolik to jídlo bylo lákavé. Některé se totiž už druhý den drolily natolik, že nemělo cenu zkoušet je ukrojit – Tmavý kulatý z Billy například. A pak: vůně… Některé chleby, byť byly jedlé, byly nepoživatelné kvůli zápachu – například oba konzumní chleby z Tesco. Krásnou chlebovou vůní od počátku lákaly jen tři chleby (a dlužno říct, že vůně jim vydržela až do konce): Hostivařský pecen z Tesco, Multicereální pšenično žitný chleba z Billy a Chalupářský z Billy.
 

3. den – bod zlomu. Většina chlebů vyschla natolik, že byly nepoživatelné. Mnohé se uvnitř potrhaly (Držkovský), další se naprosto rozdrolily, což je prý znakem příliš vysokého procenta přimletých starých chlebů v těstě. Drží se stále jen trojice nejvoňavějších chlebů plus Držkovský, byť potrhaný.
 

PSALI JSME:

OTŘESNÉ! Inspekce odhalila přes 500 vadných potravin! SEZNAM
 

4. den - chleby jsou nepoživatelné, drží se trojice voňavých. K nepoživatelným se přidal Držkovský, protože na jeho ukrojení bych potřebovala ruční pilku.
 

5. a 6. den – totéž. Ale u Hostivařského pecnu se objevila podél střídky bílá jakoby krupička, jasná předzvěst plísně. Ale, překvapení: vůni má pořád krásnou.
 

7. den – a konec testu: vítězná dvojice chlebů (Multicereální a Chalupářský z Billy) vydržela, stále voní a kdyby bylo nejhůř a použili bychom motorovou pilu, dal by se i zakrojit. Každopádně bych se daly použít alespoň na strouhanku – nikde se neobjevila plíseň.
 

krt TN.cz