změna v lékárnách

Těžce nemocným bude VZP hradit volně prodejné léky

Ilustrační foto-16
Zdroj: Jindřich Kodíček
ilustrační foto

Těžce nemocným lidem bude hradit volně prodejné léky Všeobecná zdravotní pojišťovna ze zdravotního pojištění. Slíbil to její ředitel Pavel Horák.

Těžce nemocní se nemusejí obávat, léky ze seznamu volně prodejných medikamentů jim bude po 1. červenci Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hradit ze zdravotního pojištění. Dnes to slíbil ředitel pojišťovny Pavel Horák. Konkrétní způsob, jakým pojišťovna úhrady zajistí, se ještě řeší. Termín pro dohodu 31. červenec.
 

"Správní rada se na pondělním jednání nezabývala věcným řešením, na bod se totiž v programu nakonec nedostalo. Budeme o tom hovořit příště," uvedl k tomu předseda správní rady pojišťovny Marek Šnajdr (ODS).
 

Ředitel Horák ovšem podotkl, že pro konečný výsledek není ani tak důležité, jestli se peníze poskytnou pacientům způsobem A, B nebo C. "Klíčové je, že odejdou," sdělil Horák.

ČTĚTE TAKÉ:
Pomozte! Ztratila se těhotná žena (19). Potřebuje nutně léky

 

Zmínil také, že tím, že pojišťovna nepodlehla obecnému tlaku, podařilo se jí na některých skupinách těchto léků vyjednat velké slevy z ceny.
 

Na problém upozornili před časem lékárnici. Zdravotní pojišťovny se totiž nedohodly na seznamu volně prodejných léků, které jsou ale hrazené ze zdravotního pojištění.
 

Pokud nedojde k úplné shodě, z úhrad pojišťoven se bez náhrady vyřadí léky pro některé skupiny vážně nemocných pacientů, zejména s onemocněním slinivky břišní a cystickou fibrózou.

"Jejich spoluúčast na léčbě by se mohla zvýšit měsíčně téměř o dva tisíce korun, zároveň by se jim takto vynaložené prostředky nezapočítávaly do ochranných limitů," uvedl prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.
 

Vyřazení z úhrad by se týkalo i prostředků k léčbě alergií a soli vápníku k léčbě osteoporózy.
 

cob tn.cz / Mediafax