Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

TO SNAD NE! EU zakázala dětem nafukovat balónky! Vadí jí i plyšáci!

Úřednický šiml v Bruselu opět mocně zařehtal. Nové nařízení EU dětem nepovoluje nafukovat pouťové balónky bez dozoru dospělých. A nelíbí se jí ani plyšáci v postelích.

Novela směrnice o bezpečnosti hraček, která nedávno vstoupila v platnost, se postarala o pěkný rozruch. Bruselští úředníci rozhodli, že hraní si s některými hračkami je nebezpečné, a tak by je děti měly používat jen pod dohledem dospělých.


Týká se to i zdánlivě nevinného nafukování pouťových balónků. Evropští úředníci si myslí, že by na ně při této činnosti do osmi let věku měla dohlížet dospělá osoba.


Podle mluvčího Zastoupení Evropské komise v ČR Martina Staška, je však toto nařízení i v původní směrnici z roku 1988. "Týká se to hraček, u kterých hrozí vdechnutí částí dětmi,“ upozornil Stašek.

 

Výrobci hraček, u kterých hrozí nebezpečí spolknutí či vdechnutí, musí své produkty zřetelně označit upozorněním na možné nebezpečí. Na balóncích tak musí být zřetelný nápis: "Upozornění: Děti ve věku do osmi let se mohou vyfouknutými nebo poškozenými balonky udusit. Používat pod dohledem dospělých. Nenafouknuté balonky udržujte mimo dosah dětí. Poškozené balonky ihned vyhoďte."


Do této kategorie spadají i další zdánlivě neškodné hračky, se kterými si dřívější generace dětí hrály bez vědomí, že by jim hrozilo nějaké nebezpečí. Bez dozoru si děti do 14 let nesmí podle EU hrát ani s papírovými frkačkami. Na „index“ se dostalo také oblíbené lovení ryb na magnet.

 

Nebezpeční plyšáci


Na paškál si bruselští úředníci vzali i strážce dětských snů vyrobené z plyše. Napříště musí být vyrobeni z omyvatelného či pratelného materiálu. Plyšáci totiž mohou být zákeřní přenašeči infekcí a bakterií.


Směrnice také udává, jak hlasité mohou být hračky včetně chrastítek a dětských hudebních nástrojů.


Směrnice potlačuje hravost dětí


Odborníky nový předpis unie velmi překvapil a varují, že toto nové nařízení by mohlo u dětí potlačit schopnost seznamovat se se světem prostřednictvím her. "Hračky a aktivity, například nafukování balónků jsou součástí dětských her od nepaměti. Pomáhají dětem stát se samostatnými. Tato nová směrnice a její předpisy potlačují schopnost dětí poznávat svět přirozeně a formou her. Do jejich života vnášejí akorát další pravidla a omezení,“ varoval britský sociolog Frank Furedi z univerzity v Kentu.


Evropská Unie se hájí tím, že novela směrnice má zabránit zbytečným úmrtí dětí, která jsou pro rodiče noční můrou. Stejně reagovala i v případě zákazu prodeje oblíbených čokoládových vajíček s překvapením, kde nejprve zakázala drobné skládačky a později výrobce přinutila, aby obal, ve kterém hračka je, byl odklápěcí a ne šroubovací. Též hrozilo jejich vdechnutí nebo spolknutí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Za protiprávní jednání budou brzy PYKAT i FIRMY


I některá další nařízení EU vzbuzují přinejmenším úsměv, většinou však spíše rozhořčení nad tím, čím se úředníci, placení z našich daní zabývají. Okurky musí být zakřiveny jen do určitého úhlu, banány musí být dlouhé minimálně 14 centimetrů a silné nejméně 27 milimetrů. Unie také v minulosti nařídila minimální délku kondomů či správné uchycení sedaček v traktorech. Negativní reakce v Česku vzbudilo také nařízení, že se smí prodávat pouze balené koblihy, které se později přestalo dodržovat. S tímto nařízením však podle Staška nemá EU nic společného, protože ho zavedla vyhláška ministerstva zdravotnictví z roku 2002.
 

muf tn.cz / Mediafax