máte na to?

Z točené dvanáctky se stal po roce 1989 luxus! VELKÉ SROVNÁNÍ cen piva

Pivo - retro
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj

Je to bezesporu národní poklad. Orosená a hořká královna mezi pivy, která nejen mužům vykouzlí i několikrát za večer pěnu u úst. Prostě a jednoduše točená dvanáctka. Za posledních třiadvacet let se ale její společnost výrazně zdražila. Minimálně tedy co do ceny na účtence.

 Všichni ji znají a téměř všichni jí milují. Minimálně to platí pro Česko, kde se piva 12° vypije vůbec nejvíce na světě. A neplatí to jen pro tento rok. Přeborníky v pití tohoto pěnivého moku jsme snad už od doby, co se začalo vařit.

 
Většinou však nestačí mít pouze žízeň, ale je třeba mít rovněž v peněžence dostatek peněz, abychom půllitry zaplatili. A tady může být problém. Pití "na sekeru" se totiž většinou hospodským příliš nezamlouvá.
 
Zatímco v roce 1989 nám na jednu dobrou "dvanáctku" vyhlášené značky stačilo mít v kapse asi pětikorunu (průměrně 4,86 Kčs), nyní je třeba vytáhnout šestkrát více. Průměrná cena půllitru značkového sudového piva 12° totiž je dle statistik z roku 2012 29,61 Kč. Můžeme tak tedy říci, že průměrně tento mok zdražil od revoluce o korunu ročně.
 
 
Srovnejme si však tyto ceny k průměrným platům. Jedině tak totiž získáme jasnější představu o tom, zda se milovníci piva mají hůř či lépe. Zatímco v roce 1989 totiž byla průměrná mzda 3170 korun, v současnosti to je 24 061 Kč.
 
 
Jednoduchým dělením pak můžeme konstatovat, že ještě v revolučním roce jsme si mohli z měsíční mzdy dovolit cca 652 těchto piv, v minulém roce to pak bylo 812 piv. Jsme tedy na tom o něco lépe, rozdíl je však ve srovnání s některými jinými výrobky, třeba v oblasti elektroniky, která je teď ve srovnání s platy i několikanásobně levnější, poměrně malý.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mrk