ÚČET za druhý záchranný balíček pro ŘECKO: 2,2 BILIÓNU korun!

Vlajka Řecka
Zdroj: oficiální zdroj

Ministři financí eurozóny začali ve středu projednávat druhý záchranný balíček pro Řecko. Jeho objem by měl dosáhnout 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč), potvrdl ve čtvrtek agentuře AFP nejmenovaný diplomatický zdroj.

Předseda ministrů financí eurozóny (Eurogroup) a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker sdělil, že proběhla „první výměna názorů o způsobu financování balíčku pro Řecko“.


„Uznali jsme výrazný pokrok, který se řeckým úřadům prozatím podařilo uskutečnit, a to zejména v oblasti fiskální konsolidace. Přesto je nutné oživit snahu na prosazování fiskálních a širších strukturálních reforem,“ upřesnil Juncker.


Lucemburský státník současně přivítal závazek Atén uspíšit privatizační program. Podle diplomatického zdroje by právě privatizace měla tvořit třetinu druhého záchranného balíčku, což odpovídá částce 30 miliardy eur (726,3 miliardy Kč). Další třetinu by měly společně poskytnout eurozóna a Mezinárodní měnová fond (MMF).


Poslední část záchranného balíčku by dle informací zdroje měla pocházet z dobrovolného dluhopisového swapu, kdy by došlo k výměně dluhopisů za jiné s odlišnou dobou splatnosti.


O částce 90 miliard eur se podle agentury Reuters zmínil i německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který sdělil koaličním partnerům, že Atény budou potřebovat dodatečnou pomoc právě na této úrovni.
 

tn.cz / Mediafax