Už došlo i na pojistky. Od července sníží úroky o čtvrtinu

Půjčka
Zdroj: Mediafax
Výnosy z pojistek se od července sníží.

Další nepříjemná zpráva pro obyčejné lidi je na obzoru. V minulosti došlo ke snížení úroků na spořících účtech a penzijních fondech, nyní přichází na řadu pojistky.

 Výnosy z pojistek životního pojištění tak budou o hodně nižší, než je tomu doposud – to o čtvrtinu. Změna začne platit od poloviny července, lidé o ní zatím vůbec netuší.

 

„K pádu úrokových sazeb dojde na základě nařízení České národní banky, které vydala v lednu s tím, že nabyde platnosti od 21. července,“ uvedl Jiří Klaban, člen představenstva společnosti Kapitol zabývající se finančním poradenstvím.

 

A pád to bude opravdu markantní – až o čtvrtinu. „Po tomto datu dojde ke snížení maximální výši technické úrokové míry z 2,5% na 1,9%,“ přibližuje celou situaci Klaban.

 

A k čemu vlastně slouží technická úroková míra? Technickou úrokovou míru pojišťovny používají ke zhodnocování rezerv pojistného ze životního pojištění a garantují tak výnos klientům.

 

Na rozdíl od spořicích účtů pojišťovny většinou garantují vysoký úrok po celou dobu platnosti uzavřené smlouvy a klienti tak mají záruku, že jim nikdo garantované zhodnocení nemůže v průběhu snížit.

 

„Na trhu existují produkty, které umí garantovat vysoké zhodnocení nejen v době spoření, ale i v době výplaty penze. Například současný třicátník, který se rozhodne spořit na důchod 1000 Kč měsíčně dosáhne na garantované výplatě penze o více jak 100 000 Kč více, díky vyššímu garantovaném výnosu, než jeho vrstevník, který se rozhodne po 20. červenci,“ dodává Klaban.

 

Je to teprve třetí změna za posledních 13 let týkající se snížení limitu. V roce 2000 Česká národní banka stanovila první limit na 4%, o čtyři roky později došlo ke snížení na 2,4%, v roce pak došlo ke zvýšení na hranici 2,5%.
 

Mediafax