V roce 2012 zdraží úplně vše! VELKÝ PŘEHLED!

Jako tradičně si pro nás vláda od nového roku připravila zdražování. Nejvíce se na tom podepíše zvýšení snížené sazby DPH a stále oslabující koruna. Připlatíme si za energie, zvýší se jízdné Českých drah, voda také zdraží.

Od nového roku se také zvednou ceny obědů ve školních jídelnách a vláda také avízovala zdražení dálničních známek.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova

 

Aby nás zdražování nezruinovalo, máme pro vás mnoho tipů jak a kde ušetřit. Najdete je ve v našem speciálu JAK UŠETŘIT

 

Elektřina

 

Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý avízoval, zdražení cen elektrické energie v průměru o 3,4 procenta. Záleží však na jednotlivých dodavatelích. "ERÚ má vliv pouze na část složky ceny energie," uvedla mluvčí úřadu Jarmila Lehnerová s vysvětlením, že ERÚ reguluje pouze cenu distribučních služeb. Cenu silové elektřiny určuje dodavatel energie podle vývoje ceny na energetické burze.

 

 

PSALI JSME:

Zase nás sedřou! Elektřina zdraží o 3,4%

 

Teplo

 

Tepelná energie v příštím roce oproti letošku podraží o šest procent. Uvedl to ERÚ na úterní tiskové konferenci. Zvýšení vysvětluje předpokládaným vývojem cen paliv a zvýšením sazby DPH.

 

 

PSALI JSME

Bude nám zima? Cena tepla se zvýší až o 9 procent!

 

Plyn

 

O kolik se zvednou ceny plynu v příštím roce, v tuto chvíli distributorské firmy kalkulují, avšak se zvýšením ceny zemního plynu je třeba počítat.  Do zýšení ceny plynu se však v příštím roce promítne i oslabující koruna. "My nakupujeme plyn za dolary. Cenu dodávky však dramaticky ovlivňuje oslabující koruna," uvedl mluvčí společnost RWE Transgas Martin Chalupský.

 

 

PSALI JSME:

RWE zdražuje plyn! Připlatíme si stovky korun!

 

Ceny plynu vzrostly už začátkem listopadu. Společnost RWE Transgas zdražila o 5,2 procenta a E.ON o 3,5 procenta.

 

Voda

 

Dá se očekávat, že i při platbách za vodu sáhneme hlouběji do kapes. Ceny vodného a stočného si určují jednotlivé distribuce, takže nelze přesně určit o kolik procent se cena zvedne, minimálně se do ní však promítne nárůst sazby DPH. "Cena vzroste minimálně o 4 procenta, což je nárůst sazby DPH, uvedla ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (Sovak) Miloslava Melounová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VODA může ZDRAŽIT O TŘETINU! VINÍKY JSOU RADNICE! Máme seznam měst!

 

Školní obědy

 

Více zaplatí také rodiče za obědy dětí ve školních jídelnách. Od ledna 2012 se cena oběda z průměrných 27,5 koruny zvedne na 35 korun. Do nárůstu ceny se promítlo tedy především zvyšování potravin kvůli vyšší DPH.


Ve vyhlášce však nově stojí, že součástí obědu nebude jen hlavní chod, ale také polévka, nápoj, případně desert, salát či ovoce.


Cestování


České dráhy změní ceny už 11 prosince a zvýšení sazby DPH se v nich také odrazí. "Průměrně cena jízdného stoupne o 5 procent uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. To znamená, že v případě jízdného na vzdálenost 100 km si pasažéři připlatí 5 korun.


Už dříve vláda odsouhlasila zdražení dálničních známek o 300 korun.

 

PSALI JSME:

Zdražíme dálniční známky na 1500, rozhodl Nečasův kabinet
 

Na rostoucích cenách se také podepisuje oslabující koruna. Lze očekávat, že pokud by koruna oslabila až na hranici 27 korun za euro, tak by zájezdy mohly podražit. Uvedl to viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura v denik.cz.

 

Potraviny

 

Kvůli rostoucí DPH zřejmě stoupnou i ceny potravin.

 

 

Kalkulačka plynu 2013: ušetřete online.

muf s přispěním Matěje Rychlého tn.cz / Mediafax