Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

V Temelíně odstavili první výrobní blok jaderné elektrárny

Energetici odstavili výrobní blok jaderné elektrárny od sítě kvůli plánované zkoušce.

V temelínské jaderné elektrárně v noci na sobotu odstavili první výrobní blok od energetické sítě kvůli zkoušce pádu klastrů. Blok plánují energetici znovu připojit v pondělí v noci a od úterý by měl pracovat opět na plný výkon, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

 

"Na prvním výrobním bloku během třídenní odstávky proběhne pravidelná zkouška pádu klastrů a bude provedena kontrola celého systému olejové regulace turbíny," informoval Sviták.

 

Touto zkouškou si elektrárna pravidelně prověřuje parametry palivových souborů umístěných v aktivní zóně reaktoru. Během provozu se provádějí zkoušky v několika měsíčních intervalech, kdy je třeba výrobní blok na několik dní odstavit.

 

Aktuální zkouška je poslední před letním přechodem na palivo společnosti TVEL. Poslední plánovaná odstávka se v Temelíně uskutečnila v polovině prosince, kdy byly kvůli zkouškám a opravám odstaveny oba výrobní bloky.

 

Na rok 2010 má Temelín plánovány dvě odstávky pro výměnu paliva. Jejich celková délka je 110 dnů. Odstávka druhého bloku začne 1. května a na prvním bloku bude zahájena 17. července.

tn.cz / ČTK