Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.6. 2009 19:10

Ve Stříbře přijde 800 lidí o práci. Výroba se stěhuje do Rumunska

Společnost Alcoa Fujikura Czech (AFL) ve Stříbře na Tachovsku uzavře ke konci září výrobu a propustí všech 790 zaměstnanců.

Vedení firmy to zástupcům odborů řeklo v pátek odpoledne. Konec výroby firma podle Josefa Středuly, šéfa odoborového svazu Kovo, plánuje na konec září tohoto roku.

 

Právě k tomuto datu by měla firmu opustit naprostá většina zaměstnanců. Zbývajících několik pak bude propuštěno do konce roku.


„Výroba se má částečně stěhovat do Rumunska, kde asi 40 zaměstnanců AFL pomáhalo zaučovat místní zaměstnance v tom, co mají dělat,“ řekl Mediafaxu Středula.

 

AFL se zabývá výrobou kabelových svazků a mimo jiné je i dodavatelem mladoboleslavské automobilky Škoda Auto.

 

Firma slibovala, že lidi nepropustí

 

„Na pondělní dopoledne jsme svolali mimořádné zasedání odborů, na kterém se bude rozhodovat o případné protestní akci,“ řekl Středula s tím, že odboráři nejsou spokojení s nabídkou firmy vůči zaměstnancům.

 

Podle Středuly se v současné době nezaměstnanost tomto v regionu pohybuje na úrovních kolem 16 procent. Jen ve Stříbře by po propuštění zaměstnanců AFL měla vzrůst až ke 20 procentům.

 

V polovině června přitom ještě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil investiční společnosti Platinum Equity převzít AFL i se všemi jejími zaměstnanci. Mluvčí firmy navíc již dříve uvedl, že pokud Platinum Equity AFL získá, bude výroba pokračovat v nezměněném rozsahu a bez propouštění.

 

Firma hromadně propouštěla už na konci loňského roku, kdy výpověď dostalo 662 zaměstnanců. V souvislosti s přesunem části výroby do Rumunska dostalo už před tím v létě výpověď dalších 850 zaměstnanců.

Mediafax
Reklama