Věřitelé přihlásili za Sazkou pohledávky ve výši 9 MILIARD!

sazka
Zdroj: Mediafax

Městskému soudu v Praze se do insolvenčního řízení se Sazkou dosud přihlásilo 1500 věřitelů, přičemž dosud evidované pohledávky zatím dosahují výše přes čtyři miliardy korun. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí soudu Martina Lhotáková.

"Městský soud v Praze zatím obdržel zhruba 1500 přihlášených pohledávek, které postupně zveřejňuje, další přihlášky očekáváme, že ještě doručí pošta, neboť ještě dnes je možné je poslat," uvedla Lhotáková. Lhůta k přihlášení pohledávek je tzv. procesněprávní, tudíž postačí, když je poslední den lhůty podání s přihláškou předáno poště.

 

 

Dosud evidované pohledávky zatím dosahují výše přes čtyři miliardy korun, konkrétně 4 050 513 189 korun.

 

Podle serveru Novinky.cz je však částku ještě třeba navýšit o více než pět miliard, které přihlásila The Bank of New York Mellon, která je zajišťovacím agentem majitelů dluhopisů Sazky. Pohledávka ale zatím insolvenčním rejstříku nefiguruje.

 

PSALI JSME:

Sesterská firma SAZKY Bestsport přihlásila POHLEDÁVKY za 23 milionů!

 

"Přihlášky pohledávek jsou zveřejňovány postupně v závislosti na jejich množství a technických možnostech insolvenčního rejstříku, tedy v zásadě každou minutu až pět minut jedna. Očekáváme, že vzhledem ještě k dnešním podáním přihlášek na poštu bude možné celkový počet pohledávek uzavřít definitivně zřejmě ve středu. Mohu tedy avizovat, že dnes vzhledem k množství pohledávek a technickým limitům nebude možné zveřejnit jednak veškeré dosud přihlášené pohledávky, přičemž další přihlášky poslané poštou ještě očekáváme," dodala mluvčí.

 

 

"Budeme se snažit ten přezkum pohledávek stihnout v termínu, ale je jich opravdu hodně. Pokud se to nestihne, proběhne zvláštní přezkum," uvedl pro Mediafax insolvenční správce Josef Cupka.

 

V insolvenčním rejstříku je zatím zaevidováno přes 490 věřitelů, ještě dopoledne jich tam figurovalo něco přes 400. Ti se hlásili o více než 3,3 miliardy korun. Pohledávku do řízení přihlásila například firma Eto, ke které se dříve hlásil realitní magnát Radovan Vítek, ta chce po Sazce zhruba 254 milionů korun. Sidereus Holdings chce po Sazce přes 628 milionů korun, svoji původní pohledávku na 413 milionů korun společnost později doplnila o další splatné pohledávky. Firma Geco Tabak 146 milionů korun, KKCG SF podnikatele Karla Komárka 408,8 milionu korun. Česká spořitelna pak 215 milionů korun, Citibank zase téměř 213 milionů korun.

 

 

PSALI JSME:

SAZKA NAD PROPASTÍ! Soud vyhlásil úpadek! HROZÍ BANKROT?

 

 

K Městskému soudu v Praze přihlásili své pohledávky i mobilní operátoři. T-Mobile chce po loterijní firmě 228,5 milionu korun, Telefónica O2 pak 205,5 milionu korun. Vodafone se prostřednictvím své pohledávky hlásí o 195 milionů korun. Celkem tak mobilní operátoři chtějí po loterijní firmě 628,9 milionu korun.

 

 

O peníze se zatím přihlásili i dva akcionáři Sazky, a to Autoklub ČR (více než osm milionů korun) a Český olympijský výbor. Ten chce od Sazky 3,8 milionu korun. Sesterská firma Bestsport se přihlásila o 23,1 milionu korun. Z převážné většiny přihlášených pohledávek jde o složené kauce provozovatelů terminálů. Podle Sazky u ní provozovatelé složili celkem přes 260 milionů korun.

 

O jednotlivých pohledávkách bude ještě před první schůzí věřitelů rozhodovat insolvenční správce, který je rozdělí na sporné a nesporné. V případě sporných pohledávek se jejich majitel může hájit proti verdiktu správce, u nesporných odvolání možné není.

 

Sazka je od úterý 29. března v úpadku, čtvrtek 28. dubna je poslední den, kdy mohou věřitelé své pohledávky do řízení přihlásit. První schůze věřitelů se sejde 26. května. Na ní by se mělo rozhodnout, zda firma půjde do konkursu, nebo zda věřitelé odsouhlasí její reorganizaci. Pravděpodobnější je druhá varianta, reorganizační plán chce soudu předložit předseda představenstva firmy Aleš Hušák nejpozději 10 dní před schůzí věřitelů. Insolvenčnímu řízení čelí firma od poloviny ledna.

 

Sazka už má soudem stanovený i prozatímní věřitelský výbor, jeho členy jsou firmy Moranda, Siderius Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna.

 

Akcionáři Sazky jsou: 67,98 procenta ČSTV, 13,54 procenta Sokol, 5,56 procenta Česká asociace Sport pro všechny, čtyři procenta Autoklub ČR, 3,56 procenta Sdružení sportovních svazů ČR, dvě procenta ČOV, 1,45 procenta Český střelecký svaz, 1,02 procenta Asociace tělovýchovných jednot sportovních klubů ČR a 0,88 procenta Orel.

 

tn.cz / Mediafax