Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.6. 2010 08:54

Viceguvernérem ČNB je Tomšík, v radě banky ho nahradil Janáček

Profesor Vladimír Tomšík je novým viceguvernérem České národní banky ČNB. V bankovní radě ho nahradí profesor Kamil Janáček.

Prezident Václav Klaus jmenoval novým členem bankovní rady hlavního ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka (67).


Zároveň jmenoval současného člena bankovní rady Vladimíra Tomšíka (36) viceguvernérem ČNB. Změny souvisí s odchodem guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy ke konci června z funkce. Novým guvernérem prezident jmenoval dosavadního viceguvernéra Miroslava Singera.

 

Profesor Vladimír Tomšík působil od prosince 2006 jako člen bankovní rady ČNB.

 

Tomšík v letech 1997 až 2005 přednášel kurzy zaměřené na hospodářskou politiku a makroekonomickou analýzu a prognózu na Vysoké škole ekonomické v Praze, Univerzitě Karlově v Praze a na NEWTON College v Brně. Absolvoval zahraniční studijní a pracovní pobyty v Irsku, Německu, USA a Švýcarsku. K problematice měnové politiky a makroekonomie pravidelně vystupuje a publikuje doma i v zahraničí.

 

Od roku 1997 pracoval jako odborný asistent na Vysoké škole ekonomické v Praze. V únoru 2000 nastoupil jako analytik do týmu makroekonomických analýz hlavního ekonoma Komerční banky. Od září 2000 pracoval jako hlavní ekonom finanční a poradenské skupiny NEWTON Holding a v letech 2004 - 2006 byl současně vedoucím Ústavu ekonomie na NEWTON College. Od září 2005 do svého jmenování členem bankovní rady ČNB pracoval na pozici zástupce vedoucího týmu analyzujícího pravidla multilaterálních dohod o obchodu a investicích ve Světovém obchodním institutu (World Trade Institute) ve Švýcarsku.

 

Tomšík se narodil 12. června 1974 v Čeladné. Vystudoval Fakultu národohospodářskou a Fakultu financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze a Fakultu sociálních věd na Univerzitě Karlově v Praze. Doktorát získal v oboru hospodářská politika (VŠE Praha) a v oboru ekonomie (Univerzita Karlova v Praze). V roce 2004 habilitoval v oboru finance na Fakultě financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 2009 byl na návrh Vědecké rady Vysoké školy ekonomické v Praze jmenován profesorem pro obor finance.

 

Profesor Kamil Janáček vystudoval obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze v roce 1965. Absolvoval studium v Centre Européen Universitaire na univerzitě v Nancy v letech1967 až 1968. Plynně hovoří anglicky, francouzsky a rusky, pasívně zvládá němčinu.

 

 

Pracoval jako vědecký pracovník v Ekonomickém ústavu ČSAV, v letech 1992-93 jako náměstek ministra práce a sociálních věcí a od roku 1994 je hlavním ekonomem Komerční banky. Ve své práci se zaměřuje na makroekonomickou teorii a analýzu, teorii spotřeby, analýzy a prognózy národního hospodářství, zejména procesu transformace české ekonomiky.

 

Janáček se narodil v Praze roku 1943, je ženatý, s manželkou Stanislavou má dvě dcery, Martinu (1970) a Kamilu (1976).

tn.cz / Mediafax
Reklama