Tyhle změny se dotknou nás všech! Politici chtějí zalepit díry ve státní kase

Ministerstvo financí přišlo s novým návrhem na zalepení děr ve státní kase. Plány jsou smělé - týkají se porodného, důchodů a zavedeny budou i úplně nové daně.

Státní kasa by potřebovala pořádnou finanční injekci. Premiér Nečas představil po poradě s ekonomickými ministry plány na změny, které by měly situaci zlepšit. Podrobnosti uvedlo Ministerstvo financí.
 

1. Zvyšování DPH
 

Už na začátku roku vzrostla daň z přidané hodnoty. Například u potravin šlo o skok z 10 na 14 procent. Tím ale zdražování nejspíš nekončí. Existují hned tři možnosti, jak se může DPH změnit. Je možné, že daň se sjednotí na veškeré zboží a ustálí se tak buď na 19 nebo 20 procentech. Další možnost by chtěla zachovat rozdílnou výši daní s tím, že by u všech položek vzrostla o 1 procento - daň by potom činila 15 a 21 procent. Existuje však ještě třetí pohled na zvýšení DPH - daň by vzrostla u všech produktů na 20 procent, ovšem s výjimkou knih a léků, které by zastřešovalo původních 14 procent.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ministři chtějí zase zvýšit DPH! Podívejte se, jak by zdražily potraviny

 

Zvýšení DPH donutí běžnou českou rodinu sáhnout hlouběji do peněženky. Klasický domácí oběd Čechů "knedlo.- vepřo - zelo" podraží s 20procentní sazbou až o 9 korun. Za jízdenku z Prahy do Brna s Českými drahami zaplatí Češi až 13 korun víc.


2. Porodné

 

V současné době platí, že porodné je vypláceno jen na první narozené dítě. Aby ho rodiče získaly, nesměl navíc jejich plat přesáhnout více než 2krát životní minimum. Chystané změny porodné neminou - naopak - mělo by být zapovězeno úplně všem! Mladí lidé zakládající rodinou by se tak museli rozloučit se znatelnou pomocí do začátku.

 

3. Důchody a zdanění bohatých

 

Spojníkem mezi těmito dvěma změnami je občanská solidarita. Zmrazení valorizace důchodů by mělo jít ruku v ruce s vyšším zdaněním bohatých. Ze zákona má vláda povinnost důchody zvyšovat každý rok o výši inflace. Jinak by ale v tomto případě zůstaly důchody na stejné výši. Zmrazení důchodů by mělo platit od roku 2013 do 2015.

 

Lidé s příjmem nad 100 tisíc korun by odvedli státu až 30 procent ze svého platu. Úspěšný člověk vydělávající například 115 tisíc korun hrubého přijde na daních až o 34 tisíc korun.

 

4. Daně se mění a přibývají nové

 

Podle vyjádření ministra financí Kalouska by Česko čekaly další změny spojené s daněmi: zrušení "zelené nafty", zdvojnásobení sazeb daně za elektřinu, spotřební daň na víno 10 Kč/l, zrušit by se mělo osvobození zemního plynu pro vytápění domácností, zavedena by měla být i nová uhlíková daň.

 

Změny čekají i na osoby výdělečně činné:

 

 


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klab tn.cz / Mediafax