Vyhodili vás z práce? Víme, kdo za vás zaplatí nájem

Zájem lidí o pojištění nákladů na živobytí v případě ztráty zaměstnání stoupá.

Nezaměstnanost v Česku stále roste. Podle posledních čísel ze srpna dosáhla už 8,5 procenta. Většina Čechů se ztráty zaměstnání obává, proto se mnoho lidí chce zabezpečit pro případ, že by přišli o práci.

 

Banky a pojišťovny začaly už na začátku hospodářské krize nabízet různé druhy pojištění pro případ, že by jejich klienti ztratili zaměstnání. Zájem lidí o tyto produkty stoupá, potvrzují finanční instituce.

 

Například Česká pojišťovna začala na jaře nabízet takzvané pojištění složenek. "Pojišťovna v případě ztráty zaměstnání za klienta zaplatí výdaje na nájem či podnájem, odběr elektřiny, plynu a vody, školné na různé typy škol a podobně,“ řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.


Potřebujete tiskopis, razítko z úřadu práce a přehled výdajů

 

V případě ztráty zaměstnání dostanou klienti peníze na základě vyplněného tiskopisu, ke kterému přiloží ještě doklad z úřadu práce a přehled výdajů za poslední tři měsíce. Vše ale musí odesílat nejpozději do 60 dnů od ztráty stálého zaměstnání.

 

Cena se pohybuje od 178 korun měsíčně a pojištění je vypláceno bez ohledu na výši odstupného od bývalého zaměstnavatele. "Důvodem pojistné události je zánik pracovního místa pro nadbytečnost, což bývá nejčastější příčina současné nezaměstnanosti. Pojistku ale mohou využívat i ti, kteří ze zdravotních důvodů, nebo kvůli insolventnosti ukončí samostatnou výdělečnou činnost,“ dodává Bálek.

 

Zvláštní nabídku má pro své pojištěnce i pojišťovna Allianz. "K produktům kapitálového pojištění, pokud byly uzavřeny v období od 1. dubna do 30. září 2009, nabízíme připojištění pro případ nedobrovolné ztráty zaměstnání. Jedná se o obchodní akci a připojištění se sjednává bez navýšení pojistného,“ říká Jaroslava Fašková.

 

Na začátku září měla pojišťovna uzavřených téměř 2000 smluv s připojištěním pro případ nedobrovolné ztráty zaměstnání a jejich počet stále roste. "Pokud jsou splněny podmínky, vyplatí pojišťovna plnění ve výši měsíčního pojistného, maximálně však ve výši 2000 korun,“ doplnila Fašková.


Pojišťují se i klienti bank

 

Pojištění proti ztrátě zaměstnání však není výhradou pouze pojišťoven, ale čím dál častěji ho nabízejí i banky jako doplňky k úvěrům nebo hypotékám. “Nabízíme dva balíčky. První kryje nemožnost splácení v důsledku invalidity, úmrtí nebo úrazu s trvalými následky. Druhý balíček pokrývá právě ztrátu zaměstnání, říká Milan Kříž z GE Money Bank s tím, že připojištění si u půjček a hypoték objedná asi 7 klientů z 10.

 

Podobně se vyjádřila i Irena Zatloukalová z ČSOB. "Lidé se v poslední době ptají na připojištění proti ztrátě zaměstnání. V regionech, kde je nezaměstnanost vyšší, je i poptávka po těchto produktech výrazně vyšší,“ upřesnila Zatloukalová.

vrl TN.cz