Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.4. 2014 16:41
kultovní značka

Společnost Nokia končí! Který legendární typ jste měli vy? GALERIE

Nokia 3310
Zdroj: nokiamuseum.info
Kdo z vás neměl Nokii? Ilustrační foto

Telefony Nokia končí! Výrobce kultovních typů mobilních telefonů, které měl dříve skoro každý se sloučil s Microsoftem. Nokia byla dlouhou dobu jedničkou na trhu mobilních komunikací. Společnost byla založena už v roce 1865 Frederikem Idestamem ve městě Nokia nedaleko města Tampere.

Anketa

Měli jste někdy Nokii

Hlasovalo 5531 lidí.
Nokia byla symbolem masového nástupu mobilních telefonů především v prvním desetiletí nového tisíciletí. Typy telefonu 5110, 3210 a 3310 byly doslova kultovní a měly je desetitisíce lidí. Společnost ale přišla o pozici jedničky na trhu s nástupem smartphonů.

 

Nyní se Nokia stává součástí Microsoftu, který se dohodl na převzetí divize Nokie za 5,44 miliardy eur (149,4 miliardy Kč) loni v září. Firmy původně čekaly, že převzetí dokončí v prvním čtvrtletletí letošního roku, nepodařilo se jim však zajistit včas souhlas některých antimonopolních úřadů v Asii. Čína schválila převzetí až na počátku tohoto měsíce.

 

Podívejte se v galerii na kultovní mobily Nokia: 

13

GALERIE: Telefony Nokia

Zdroj: nokiamuseum.info

Nokia 3310

Hodnocení:

 

Kromě výroby mobilních telefonů Microsoft získal i licence a portfolio patentů Nokie. Finská firma se nyní zaměří na síťová zařízení, mapové služby, technologický vývoj a licence. Očekává se, že 29. dubna spolu se svými výsledky hospodaření, které budou jako poslední zahrnovat i výrobu mobilních telefonů, představí své plány do budoucnosti, napsala agentura AP. Podle agentury Reuters Nokia příští týden představí i nového generálního ředitele, kterým by se měl stát Rajeev Suri (46). Suri je původem Ind a nyní řídí síťovou divizi Nokia Solutions and Networks (NSN), kterou se mu v posledních letech podařilo po drastické restrukturalizaci vrátit do zisku.


 

Nokia bývala v 90. letech největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Zaspala však nástup chytrých telefonů a předloni ji z první příčky sesadil jihokorejský Samsung. Firmě se nedařilo konkurovat ani chytrým telefonům firmy Apple. Microsoft je již dva roky softwarovým partnerem Nokie.

 

14

GALERIE: Nový tablet od firmy Nokia - Lumia 2520

Zdroj: facebook.com

Nokia - Lumia 2520 - 4

Hodnocení:

 

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. Na trhu softwaru pro mobilní přístroje, jako chytré telefony a tablety, však zaostává a předstihly ho Google či Apple.

 

Podobný krok jako Microsoft již dříve učinil jeho konkurent Google, který je autorem operačního systému Android pro mobilní telefony a tablety. Google v roce 2012 koupil amerického výrobce mobilních telefonů Motorola za 12,4 miliardy dolarů (246,2 miliardy Kč) což byla nejdražší akvizice v jeho historii. Letos v lednu však Google Motorolu prodal čínské společnosti Lenovo za 2,9 miliardy USD.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Novinka na trhu pro těhotné: Teď můžete své dítě monitorovat na mobilu

Nejkrásnější fotky z instagramu 2013: Kdo říká, že mobil neumí fotit?

TN.cz