Zaměstnavatelé by měli platit nemocenskou o týden déle

Nemocnice. Ilustrační foto.
Zdroj: Mediafax
Návrh na prodloužení nemocenské hrazené zaměstnavatelem kritizují zejména zaměstnavatelé - ilustrační foto.

Tři týdny nemocenské místo 14 dnů, zrušení sociálního příplatku, zachování nemocenské na 60 procentech denního vyměřovacího základu a další změny obsahuje návrh zákona vypracovaný ministerstvem práce a sociálních věcí.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Předlohou by se vláda měla zabývat na svém středečním zasedání.

 

Nemocenská měla být na 60 procentech denního vyměřovacího základu (DVZ) pouze v letošním roce, ale v souvislosti s ekonomickým vývojem státu ji ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce ponechat v této výši i nadále.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ministři Drábek a Dobeš vysvětlovali Romům nový systém dávek

 

Návrh na prodloužení nemocenské hrazené zaměstnavatelem kritizují zejména zaměstnavatelé. V současnosti totiž zaměstnavatel platí za zaměstnance 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti. Podle vlády by měl platit dnů 21. Svaz průmyslu a dopravy varoval, že toto opatření by mohlo dostat do problémů zejména menší firmy, což by vedlo k nárůstu nezaměstnanosti a zhoršení celkové ekonomické situace.

 

Podobně nepopulární je návrh na ponechání maximálního vyměřovacího základu, tj. stropu, pro placení pojistného zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými (OSVČ) na úrovni roku 2010, to je 72násobku průměrné mzdy. Původně mělo toto opatření platit pouze v letošním roce v rámci tzv. Janotova úsporného balíčku, se kterým přišla vláda bývalého premiéra Jana Fischera. Od příštího roku se měl strop na pojistné vrátit na 48násobek průměrné mzdy. To by ovšem v případě přijetí návrhu MPSV neplatilo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vládní kabinet dnes projedná rozpočet na příští rok

 

Předloha by měla zcela zrušit sociální příplatek a výrazně by se měl omezit nárok na vyplácení porodného. Snížit by se měl i příspěvek na péči v sociálních službách.

 

V rámci připomínkového řízení se návrh setkal zejména s kritikou. Prodloužení nemocenské placené zaměstnavatelem se nelíbí zaměstnavatelům, části krajů, odborářům a dalším institucím. Zrušení sociálního příplatku zase vyvolalo kritiku vládního zmocněnce pro lidská práva.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax