Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.11. 2011 00:35

Zdražíme dálniční známky na 1500, rozhodl Nečasův kabinet

Dálniční známka 2011
Zdroj: Mediafax
Dálniční známka bude stát 1500 korun - ilustrační foto

Nařízení, kterým se zvedne cena ročních dálničních kupónů o 300 korun na 1500 korun, na svém středečním zasedání schválil kabinet Petra Nečase (ODS). Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Ministerstvo doufá, že zvýšením ceny dálničních známek na 1500 korun získá do Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o 750 milionů korun navíc. Ve vyhodnocení dopadů ministerstvo ale přiznává, že celou tuto sumu nemusí získat, protože při navýšení poplatku o čtvrtinu se mohou motoristé snažit obcházet zákon (například jízdou na prošlé kupony) nebo si jich může více vybrat jízdu po nezpoplatněných částech českých silnic. "V případě nižšího zájmu o koupi, zejména ročních kupónů, lze uvažovat o snížení této částky maximálně o pět procent," dodává zpráva.

 

V případě zvýšení poplatku o sto korun počítá ministerstvo se zvýšenými příjmy ve výši přibližně 250 milionů korun. Kupony na kratší dobu podraží v případě schválení také, a to ve stejném poměru jako roční.

 

PSALI JSME:

ROZHODNUTO: Ministr zdraží dálniční známky na 1500! 3. nejdražší v Evropě!

 

Zároveň chce ministerstvo zvýšit mýtné o čtvrtinu pro vozidla s emisní třídou 0 až IV, pro vyšší třídy zůstane beze změny. Snížené sazby pro autobusy, které platí od září, by měly zůstat beze změny. Provozovatelé budou i nadále platit 1,38 koruny/km za emisní třídy 0-II, 1 korunu/km za třídy III a IV a 0,8 koruny/km za vyšší emisní třídy.

 

V pátek od 15 do 21 hodin zůstanou zvýšené sazby. Vládou už prošel materiál, díky kterému bude moci ministerstvo zavést slevu pro často jezdící kamiony, a to až o 13 procent. Sleva se zatím nemůže použít, protože zákon ještě neprošel celým legislativním procesem.

 

Rezort dopravy očekává, že díky změnám mýtného vybere o 1,3 miliardy korun víc, za rok 2012 by tak mohlo získat 9,5 miliardy korun, což je zvýšení proti letošnímu roku o přibližně 15 procent.

 

Všechny změny by měly začít platit od 1. ledna příštího roku.

tn.cz / Mediafax