Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ZDRAŽOVÁNÍ! Ceny obilí a ropy letí dramaticky vzhůru! Kvůli Libyi..

Ceny komodit na světových trzích letí kvůli občanským nepokojům v Libyi vzhůru, ropa je na nejvyšších úrovních za poslední dva a půl roku, cena stříbra je nejvýše od 80. let minulého století. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Obavy investorů, že by se občanské nepokoje v Libyi mohly přelít o k ostatním významným producentům ropy v severní Africe a na Blízkém Východě, zvyšují nejen cenu ropy, ale i stříbra a obilnin.

 

Cena americké lehké ropy dosáhla během úterního ranního obchodování nejvyšší úrovně za poslední dva a půl roku. "Trhy jsou velmi nervózní kvůli zprávám o násilnostech v Libyi a to zvedá ceny," uvedl analytik komoditního trhu Jinxi Ju ze společnosti Barclays Capital. "Hrozí, že v příštích dnech se situace vyhrotí a nevypadá to, že se nejistota v celém regionu vyřeší nějak rychle," dodal.

 

Proti vůdci země Muammaru Kaddáfímu se postavila již i členové diplomatické mise země při OSN v New Yorku, kteří vyzvali armádu aby "tyrana" pomohla svrhnout.

 

Nadnárodní ropné společnosti již uzavřely v Libyi produkci asi 100 tisíc barelů ropy denně, což představuje asi šest procent celkové produkce třetího největšího afrického producenta ropy. Další velké ropné společnost nicméně již uvedly, že také stahují své zaměstnance ze země.

 

Cena americké ropy s dodávkou v březnu, která se přestane prodávat v úterý, stoupla na úroveň 94,49 dolaru (1690,71 koruny) za barel.

 

Cena severomořské ropy Brent s dubnovou dodávkou stoupla o 2,02 dolaru (36,14 koruny) na 107,69 dolaru (1926,9 koruny) za barel. Během ranního obchodování se nicméně vyšplhala až na úroveň 108,18 dolaru (1935,66 koruny) za barel.

 

Cena zlata sice během ranního obchodování klesla ze sedmitýdenního maxima na 1400,95 dolaru (25 067 korun) za unci, cena stříbra se nicméně vyšplhala na nejvyšší pozice od roku 1980 nad úrovní 34 dolarů (608,36 koruny) za unci.

Mediafax