Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2013 15:33
děti mají hlad

Dávky nepřišly, matky jsou o hladu a ministerstvo se jim směje do obličeje! Poradíme, co dělat!

Zdroj: TV Nova

Tisíce zoufalých maminek stále čeká, až jim stát pošle sociální dávky. Řada z nich už se ocitla v situaci, že nemá ani na jídlo pro děti. Minulý týden se Úřad práce vymlouval na technickou chybu v počítači, která dávky zbrzdila. Teď už argumentuje tím, že má na výplatu celý měsíc. Rodičům se to ale nelíbí a chtějí, aby stát termín výplat sjednotil jako to bylo dřív.

Naštvané matky ze všech koutů republiky se bouří a nechápou, za co se jim stát mstí, když jim neposílá dávky na děti v pevných termínech. Ještě loni měly peníze na účtech každý desátý den v měsíci. Jaké to je čekat na peníze jako na smilování, ví i Michaela Kopová z Nýrska, která se stará o dceru Kačenku. "Musí mě živit rodiče. Ale oni toho taky moc nemají a taky nemají z čeho dávat,“ popisuje svou situaci mladá maminka z Nýrska. Spousta rodičů si zoufá, že už nemá ani na jídlo pro děti. Lednice jsou prázdné stejně jako domácí kasa.

 

Jste žena na mateřské a nepřišly vám dávky? Máte problém vyjít s pěnezi? Zbývá vám do konce měsíce jen pár stovek? Ozvěte se nám na email zpravy@nova.cz nebo na telefon 606 09 09 09! Děkujeme!

 

 

 

 

Nejhorší na celé věci je přístup Úřadu práce. Včera uvedl, že 70 procent maminek dávky už dostalo. Jenže co zbylých třicet procent? Kde mají vzít na jídlo pro své děti? "Už to opravdu nejde, vůbec nevím, co si mám počít. Doma už opravdu nemám k jídlu skoro nic, a peníze taky nejsou. Opravdu netrpělivě čekám, kdy mi peníze přijdou. Vůbec nevím, co mám dělat, jak tu situaci řešit," svěřuje se jedna z maminek na sociální síti Facebook. A takových případů je mnoho. Zástupci Úřadu práce včera uvedli, že vyplácením dávek v úvodu měsíce dříve maminky "rozmazlovaly". Nyní se prý k nim budou chovat normálně, jako ke všem ostatním. Uvědomují si ale na Úřadu práce, do jaké situace se zoufalé matky dostávájí? Když nemají peníze na jídlo pro své děti, logicky se budou muset někde zadlužit...

 

 

 

 

"Je to hrozné. Vůbec nevíte, jestli máte šanci dát dítěti najíst, jestli ho máte jak obléct,“ pokračuje ve výčtu svých problémů Micheala Kopová. "Maminky už nemají ani na sunar. Stát si z nás střílí, to jsme pro ně tak nedůležité?!“ ptá se zase Soňa Steinerová. Úřad práce, který rodičovský příspěvek vyplácí, tvrdí, že na jeho straně je všechno v pořádku. "My říkáme, že klientům pošleme peníze nejpozději poslední den v měsíci toho daného měsíce,“ říká mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl.

 

 

Hlavně matky samoživitelky potřebují plánovat velmi přesně a mají proto velké problémy, když jednou přijdou peníze na začátku měsíce a podruhé až na konci. "Už toho mám tak akorát dost! Mám tři děti, domácnost, poplatky, platby už měly dávno odejít a peníze nikde,“ stěžuje si Michaela Uhlířová.

 

 

Úřad práce vzkazuje rozčileným maminkám: neděláme nic nezákonného a pokud vám vadí, že vám dávky chodí jinak, než jste byly zvyklé, pak si změňte trvalé příkazy. "Zaměstnanci úřadu práce dělají všechno pro to, aby klienti dostali své dávky včas,“ říká mluvčí. Podle úřadu práce už se nikdy nestane, aby dávky chodily v pevně daném termínu.

 

Snižte si své životní náklady a řešte šetrně své finance.

 

s přispěním Romany Proškové tn.cz / hru