Cenu Thálie získala za nejlepší herecký výkon Helena Dvořáková z Kriminálky Anděl

Ceny Thálie 2012 - 2
Zdroj: Mediafax

Herečka Helena Dvořáková zíkala Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon. Znáte ji ze seriálu Kriminálka Anděl.

Nejlepší ženský herecký výkon loňského roku předvedla podle porotců Helena Dvořáková. Cenu Thálie v sobotu převzala v Národním divadle za roli Ysé ve hře Paula Claudela Polední úděl, kterou nastudovalo pražské Divadlo v Dlouhé.

 

"Jsem zaskočená, ale musím poděkovat režisérce Haně Burešové a celému souboru Divadla v Dlouhé. Děkuji svým rodičům a svému partnerovi a všem, kteří mi poslední dny tiskli ruce a přáli mi to," řekla herečka Dvořáková, která si ze slavnostního večera odnesla sošku modré barvy.

 

 

Helena Dvořáková vystudovala obor činoherní herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Ještě před absolventskými zkouškami získala angažmá v Městském divadle Brno, ve kterém zůstala pět sezon.

 

V Brně vytvořila Dvořáková řadu činoherních a muzikálových rolí. Mezi ty nejvýznamnější patří Corallina v inscenaci Kamenný host aneb Prostopášník a role Julie v Calderónově Znamení kříže. Na těchto inscenacích spolupracovala Dvořáková s režisérkou Hanou Burešovou, díky které dostala nabídku do angažmá v Divadle v Dlouhé. V tomto divadle je od sezóny 2006/07 dodnes.

 

Za postavu Ysé v inscenaci Polední úděl získala Dvořáková Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánry a Cenu Alfréda Radoka za herecký výkon roku. Zvítězila také v anketě i-divadla.

VIDEO: HELENA DVOŘÁKOVÁ V SERIÁLU TV NOVA KRIMINÁLKA ANDĚL:


 

Herecká asociace udělila celkem 13 výročních cen

 

Luděk Munzar získal sošku Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra a plný sál Národního divadla v Praze mu aplaudoval ve stoje. Za celoživotní mistrovství ve svém oboru Cenu Thálie získali i operní zpěvák René Tuček a tanečník Vlastimil Harapes.

 

 

Za nejlepší herecký výkon loňského roku mezi muži ocenila porota mladého Václava Neužila za roli Mugsy v inscenaci Dealer's Choice Patricka Marbera, kterou nastudovalo pražské Dejvické divadlo. Ten tak ve své kategorii porazil velikána Juraje Kukuru i nadějného činoherce Ladislava Špinera.

 

Červenou sošku za mimořádný výkon v oboru opera si odnesla zpěvačka Anna Klamo. Herecká asociace ocenila její výkon v inscenaci Lakmé, kde ztvárnila stejnojmennou hlavní roli. Mezi muži získal ocenění ve stejném oboru barytonista Jacek Strauch, který porazil druhého nominovaného operního zpěváka Aleše Brisceina. Ocenění získal Strauch za roli Cardillaca ve stejnojmenné inscenaci Paula Hindemitha, kterou nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.

 

Za nejlepší herecký výkon v oboru muzikál porota ocenila Moniku Absolonovou. Cenu Thálie si odnesla za ztvárnění postavy Fanny Briceové v muzikálu Funny Girl. V mužském provedení stejné kategorie porota soškou ocenila herce Dušana Vitázka. Za mimořádný výkon v muzikálu Jekyll a Hyde, ve kterém Dušan Vitázek ztvárnil hlavní dvojroli Dr. Henryho Jekylla a Edwarda Hyda, získal svou druhou sošku Thálie a ve své kategorii porazil ostříleného Tomáše Töpfera.

 

 

Soškou Thálie zelené barvy byla oceněna mladá herečka Tereza Dočkalová. Tradičně udělovanou zelenou sošku pro mladého činoherce do 33 let si ze sobotního předávání Cen Thálie odnesla herečka Tereza Dočkalová. Ta ji převzala na prknech Národního divadla, kde se slavnostní večer odehrával.

 

klab tn.cz / Mediafax