Celebrita z vesmíru

E.T. mimozemšťan slaví 30 let. Tvář mu dal Einstein a mopsík

Že to ale letí! Jeden z nejslavnějších filmových hrdinů všech dob - E. T. mimozemšťan - slaví už třicáté narozeniny. Přesně 11. června 1982 se poprvé objevil na filmové plátně.

Příběh roztomile ošklivé postavičky se šišatou hlavou a svítícím prstem rozpoutal v osmdesátých letech doslova mánii. Kdo film neviděl, ten se skoro nemohl ukázat na ulici a ten, kdo dokázal z Polska nebo východního Německa získat tričko s mimozemšťanem, se stal náhle žádaným kamarádem.
 

"E.T. volá domů", znělo z reproduktorů v kinech a holky brečely. A nejen ony. Ruku na srdce, leckterý muž se také neubránil dojetí a nějaká ta slzička mu ukápla. Mimochodem, hlas smutnému mimozemšťanovi propůjčil Bohuslav Kalva. Ale nebyl sám, na dabingu návštěvníka z vesmíru podílela hned trojice lidí. Kalva nicméně reportérům televize Nova prozradil, že jeho hlas vždy ještě elektronicky upravili.
 

[IMAGEBOX_343312]Spielberg popsal nejhloupější a nejchytřejší věc, kterou udělal

[IMAGEBOX_343312]

 

Dalším, komu E. T. výrazně zasáhl do života, byl filmový kritik František Fuka. Ten šel na Spielbergův trhák do kina hned dvacetkrát a snímek už tenkrát vlastně rozhodl o jeho kariéře. "Tímhle filmem vlastně začalo to, co později vyústilo v mojí recenzentskou kariéru," přiznává po letech s úsměvem.
 

Snímek o mimozemšťanovi a jeho pevném přátelství s desetiletým klukem Elliotem způsobil ve světě sci-fi revoluci. Poctivé triky ze staré školy si vysloužily hned čtyři Oscary. "Na tehdejší dobu tam byly neuvěřitelné triky, ať už to je loutka mimozemšťa, kterou měl na sobě malý beznohý chlapec a nebo liliputi, a nebo i ty létající bicykly," říká Fuka.
 

Kuriózní je i to, čím se tvůrci inspirovali, když hledali pro mimozemšťana tvář. Prý je to tvář génia Alberta Einsteina i zástupce světa zvířat - mopsíka. A z zajímavě vznikal i jeho hlas. V originálním znění k němu bylo potřeba hned tří zvuků: psa, mořské vydry a dlouholeté kuřačky.
 

[IMAGEBOX_969677]Záhadné video! Cestující natočili z letadla UFO
[IMAGEBOX_969677]


E. T. Mimozemšťan byl ve své době nejvýdělečnějším filmem. Stál "pouhých" 200 milionů korun, vydělal však téměř jednu a půl miliardy. Žebříčku rekordních výdělků kraloval dlouhých jedenáct let, a to až do příchodu dalšího Spielbergova filmu - Jurského parku.
 

Televizní noviny