Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Eliška Kaplicky uvede na pražské Letné snímek Oko nad Prahou

Kolem Kaplického blobu se rozpoutala žhavá diskuze napříč celou českou společností - ilustrační foto

Vdova po architektovi Janu Kaplickém Eliška Kaplicky uvede 20. srpna na Letenské pláni v Praze v rámci projektu Živé kino dokument Oko nad Prahou. Agenturu Mediafax o tom ve čtvrtek informoval PR manažer projektu Jan Hlubek.

Projekt Živé kino probíhá jako doprovodný program Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, který se letos uskuteční od 26. do 31. října. Diváci mohou navštívit pět projekcí, které se uskuteční v pražských exteriérech.

 

Jako první se bude promítat dokument Oko nad Prahou režisérky Olgy Špátové, který se věnuje životu a výjimečné tvorbě Jana Kaplického. "Jsem ráda, že bude náš film promítán právě v místě, kde snad také bude jednou stát naše Národní knihovna," řekla Eliška Kaplicky, která se na filmu podílela jako producentka i spoluscenáristka.

 

"Filmy vytažené z kin do městských ulic a parků, navíc na místa, na která jsou bezprostředně či asociativně navázané přinášejí úplně jiný zážitek. Film o Národní knihovně v místě, kde měla stát, možná vyloučí část argumentů už prostě tím, že je diváci budou moci srovnat s místem, o němž je řeč. Svět filmu se zde neuzavírá s okraji filmového plátna, naopak je jeho přirozenou součástí," uvedl ředitel festivalu Jihlava Marek Hovorka.

 

Dále je na programu 21. srpna na náplavce pod Palackého mostem uvedení dokumentu Sbohem, slunce, který je strhujícím portrétem výtvarníka Aléna Diviše. V Městské zahradě na Zbraslavi promítne 25. srpna Jan Gogola ml. titul Deník babičky Němcové/Mám ráda nudný život. Jan V. Sacher uvede 26. srpna u budovy Národní technické knihovny poutavý esej o největším současném urychlovači částic s názvem CERN aneb Továrna na absolutno.

 

Projekt Živé kino zakončí 28. srpna na náměstí pod TV vysílačem Praha Žižkov projekce snímku Český mír od Víta Klusáka a Filipa Remundy.

 

"V každém z letošní pětice filmů jde o souboj – ať již s vlastní každodenností, autorským gestem či prosazováním vizí a postojů v české společnosti. Pět různých příběhů na pěti různých místech," dodal Hovorka.

tn.cz / Mediafax