Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Febiofest přiravuje světové hity. Uvidíte i film Coppolové

Islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson a legendární americký kameraman Edward Lachman jsou mezi prvními ohlášenými hosty, kteří se zúčastní Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest.

Jeho 18. ročník se uskuteční od 24. března do 1. dubna v multikině Cinestar Anděl v Praze. V programu se objeví několik novinek světové kinematografie - například film Sofie Coppolové, oceněný Zlatým lvem v Benátkách, snímky Bena Afflecka a Otara Iosselianiho, který v roce 2007 získal právě v Praze cenu Kristián. Svůj režijní debut představí také herec Philip Seymour Hoffman.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

"Zvláštní pozornost budeme věnovat švédské kinematografii, kterou představíme ve velké retrospektivě. Počtvrté připravíme soutěž evropských filmů, kterou zhodnotí porota složená ze zástupců veřejnosti tak, aby co nejlépe odpovídala věkové i sociální struktuře českého filmového diváctva. Už nyní se mohou zájemci o členství hlásit na internetových stránkách www.febiofest.cz," řekl ředitel festivalu Fero Fenič.

 

Tradiční projekce mimo kino, přístupné opět zdarma, se uskuteční na ruzyňském letišti a přinesou kolekci filmů o letadlech, letcích a letectví. Ozvěny Febiofestu se letos opět rozšíří na osm největších měst, v první polovině dubna se uskuteční v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci a Ostravě, kde vyvrcholí 16. dubna.


Problémy s financemi

 

Podle Feniče ještě před dvěma týdny nebylo jasné, zda se Febiofest vzhledem k nedostatku financí uskuteční. "Na poslední chvíli se to změnilo, nalezli jsme nového generálního partnera," uvedl a upozornil, že rozpočet bude letos nižší než vloni, kdy se pohyboval kolem 15 milionů korun."Diváci však změny nepocítí," ubezpečil. Závěrečný večer by měla ozvláštnit zámořská filmařská hvězda.

Organizátorům se nepodařilo program zahájit Odcházením Václava Havla. Producent Jaroslav Bouček má prý s ním jiné záměry a obává se, že by mu je uvedení na Febiofestu mohlo zhatit.

Předprodej vstupenek bude zahájen v polovině března. Společnost Cinestar letos zvýší cenu o šest korun na 85 Kč za lístek.
 

Jindřich Kodíček Mediafax