Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Podpora od hvězdy

Freeman daroval Obamovi milion dolarů. Na předvolební kampaň

Morgan Freeman
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Herec Morgan Freeman přispěl americkému prezidentovi Baracku Obamovi jedním milionem dolarů (více než 20 milionů korun) na volební kampaň. Freeman je tak jedna z mnoha hvězd, která současného prezidenta podpořila.

"Prezident Obama dokázal za historicky obtížných okolností dosáhnout pozoruhodných věcí," uvedl pětasedmdesátiletý Freeman v prohlášení. "Kvůli tomu na něj útočí stamiliony dolarů z pravicových zdrojů. Jsem hrdý, že můžu poskytnout podporu těm, kteří jej chrání," doplnil.
 

Freeman tak rozšířil řady hollywoodských celebrit, které na Obamovu kampaň přispěly částkou v řádu milionů. Jednou z prvních byl "politicky nekorektní" komik Bill Maher, který na účet výboru poslal v únoru stejnou sumu jako Morgan.
 

Ještě více, přesněji dva miliony dolarů, dal hollywoodský producent a spoluzakladatel společnosti DreamWorks Jeffrey Katzenberg. Ve srovnání s ním jsou režisér Steven Spielberg a herečka Chelsea Handlerová troškaři: každý přispěl "pouhými" 100 000 dolary.
 

Prezidentské volby v Americe letos potvrdí pověst nejdražších voleb šéfa státu na světě. Co víc, tempo, jakým kandidátům – obhájci Baracku Obamovi a jeho vyzyvateli Mittu Romneyovi – přitékají dolary, naznačuje, že kampaň před letošními volbami bude historicky nejnákladnější.
 

Peníze od dárců směřují na volební účty kampaní hlavních kandidátů i na konta fondů (politických akčních výborů), které kandidáty podporují. V přímých darech kandidátům je hodnota příspěvku omezena hranicí 2500 dolarů, dary do výborů, které pracují ve prospěch prezidentského kandidáta, však strop nemají.
 

Volby amerického prezidenta se tradičně uskuteční v úterý po prvním listopadovém pondělku. To letos připadá na šestého listopadu.
 

tn.cz / Mediafax / hmr