Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hanebný pancharti ukazují, jak vyhrát druhou světovou stylově

Hanebný pancharti
Zdroj: Oficiální zdroj

Nový biják Quentina Tarantina se blíží do kin. Jak režisér Pulp Fiction zúčtoval s druhou světovou? Stylově.

Jak vypadá skalpování viděli čeští diváci naposledy asi při repríze filmů o Vinnetouovi. A ti, kteří půjdou do kina na nový film Quentina Tarantina (Pulp Fiction, Auto zabiják, Jackie Brownová) Hanebný pancharti, se pohledu na zkrvavené hlavy zbavené vlasů nevyhnou.


Film totiž popisuje příběh stejnojmenné jednotky operující za nepřátelskými liniemi v okupované Francii za druhé světové války. A protože je to jednotka složená z amerických židů, je jasné, že mají na Němce pořádnou pifku a zabíjí každého, kdo na sobě má nacistickou uniformu. A těm, které nezabijí, alespoň vyříznou na čelo nožem hákový kříž.


Nebyl by to ale Tarantino, aby si vystačil s jedinou dějovou linií. Proto se paralelně vine i příběh dívky Šošany, které Němci vyvraždili rodinu a která by se ráda pomstila. Šanci dostane ve chvíli, kdy si okupanti vyberou její kino pro premiéru válečného filmu. A na tu má přijet celé nacistické nejvyšší vedení včetně samotného Adolfa Hitlera.


A nebyl by to Tarantino, aby tyhle a další menší dějové linie nezamotal dohromady, nepřizpůsobil si historii k obrazu svému a pak z toho všeho nenamíchal zábavný koktejl.


Na filmu je vidět, že se s ním štáb opravdu piplal a herce vybíral Tarantino také nejspíš hodně dlouho. Především výkon Christopha Waltze alias plukovníka Hanse Landy je ohromující (přitom předtím hrál tento Rakušan v samých televizních slátaninách), zdatně mu sekunduje i Mélanie Laurentová jako Šošana. Dialogy jsou skvěle vypointované a nechybí ani humor.


Cenou za Tarantinův perfekcionismus je ale nadměrná délka filmu (dvě a půl hodiny opravdu každý nevydrží) a les postav, který by nezaškodilo trochu prořezat.


Dohromady jde ale o vysoce nadprůměrný počin, který je nesrovnatelně lepší než Auto zabiják. A to je dobře, protože skalpování nacistů vám jen tak někdo neukáže a tady je k tomu spousta dalších filmových dobrot.


Na pultech knihkupectví se navíc objevuje i knižní verze scénáře, v níž jsou i scény, které se do finálního filmového sestřihu nevešly.

tn.cz / pez