Herec a bývalý ministr kultury Martin Štěpánek spáchal sebevraždu

Martin Štěpánek, herec a bývalý ministr kultury, spáchal ve čtvrtek večer v Praze sebevraždu.

Agentuře Mediafax to potvrdila mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová, podle prvních informací se zastřelil ve svém bytě.

GALERIE: Martin Štěpánek

1
/
2
Zdroj: Korzo
Martin Štěpánek

ČTĚTE TAKÉ:

Pražská divadla chystají veřejné rozloučení s Martinem Štěpánkem

 

Mrtvého Štěpánka objevila jeho manželka Jaroslava Tvrzníková.


PODÍVEJTE SE:

Reportáž ze Snídaně s Novou

 

Bratr Petr Štěpánek byl zprávou o sebevraždě svého bratra hluboce zasažen. "Nemám slov, nechci se o tom prosím bavit," řekl v rozhovoru pro tn.cz

 

Kondolenci vdově poslal v pátek i prezident Václav Klaus. "Vážená a milá paní Tvrzníková, s hlubokým smutkem jsem přijal zprávu o tragické smrti vašeho manžela. Dovolte mi, abych vám vyjádřil svou hlubokou účast v nelehké chvíli, kterou nyní prožíváte," píše Klaus.

 

Smrt herce zasáhla i premiéra Petra Nečase, se kterým byl Martin Štěpánek ve vládě. "Pan Štěpánek nebyl jen mým kolegou ve vládě, ale cítil jsem k němu osobní přátelství. Jeho odchod mě lidsky zasáhl a je to velmi líto," uvedl Nečas.

 

PODÍVEJTE SE:

V Divadle na Vinohradech vzpomínají na Martina Štěpánka

Ernestová odmítla s ohledem na rodinu sdělit jakékoliv podrobnosti. U domu na pražském Žižkově, kde Štěpánek bydlel, jsou policisté, ani oni zatím žádné informace neposkytli. Podle sousedů z domu byl delší dobu nemocný.

 

Vážnou nemoc potvrdila deníku Blesk i rodina a jeho přátelé.

 

Jiřina Jirásková se o smrti herce dozvěděla už večer z medií. "Byl to vynikající herec, který navzdory tolika letům v emigraci nic ze svého herectví neztratil," řekla v rozhovoru pro tn.cz

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zemřel zpěvák Petr Muk, před pár dny vydal nové album

 

Martin Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 v Praze v herecké rodině. Jeho otcem byl herec Zdeněk Štěpánek, známí herci jsou i jeho sourozenci, bratr Petr Štěpánek a nevlastní sestra Jana Štěpánková.

 

Pocházel z Prahy, studoval herectví na DAMU. Působil v Národním divadle, v Činoherním klubu či v Divadle na Vinohradech. Počátkem osmdesátých let emigroval do Rakouska, v roce 1983 se přestěhoval do Německa. V mnichovské redakci pracoval v rádiu Svobodná Evropa.

 

Publicista, esejista a scenárista Jefim Fištejn na Štěpánka vzpomíná jako na člověka s obrovskými znalostmi a výborného novináře a herce. "Martin Štěpánek měl encyklopedické znalosti. Když si něco vzal do hlavy, začal to podrobně studovat a všechny překvapil tím, kolik o daném problému ví. Byl to člověk obrovských znalostí, byl skromný a velmi přátelský," řekl Mediafaxu Fištejn, který často navštěvoval Štěpánka a jeho manželku.

 

"Je to velká ztráta. Česko ztratilo skvělého herce obdarovaného krásným hlasem, výborného novináře a já jsem ztratil přítele," dodal Fištejn.

 

Pro Svobodnou Evropu pracoval i po svém návratu do Česka od roku 1994 do roku 2002. Vrátil se také na jeviště Divadla na Vinohradech, kde hrál například ve hrách Večer tříkrálový nebo Královna Kristýna.

 

V září 2006 byl jmenován ministrem kultury v první Topolánkově vládě.

 

"Martin byl skvělý herec, velký bojovník za svobodu a profesionální novinář. Byl to ministr v mé vládě a můj přítel," sdělil Topolánek.

 

"Nešťastná smrt mého hereckého kolegy a nástupce na postu ministra kultury Martina Štěpánka mě osobně velmi zasáhla. Martin byl skvělým hercem, který dělal čest svému jménu a zároveň jménu svého otce, vynikajícího českého herce Zdeňka Štěpánka. Česká kultura s jeho odchodem přišla o jednoho z velkých herců," uvedl herec a politik Vítězslav Jandák, který celé rodině vyjadřuje upřímnou soustrast. "Martine, budeš nám chybět," dodal.

 

Ve filmu hrál od 60. let minulého století, nejdříve většinou epizodní role. Později si ale zahrál velké postavy například v muzikálu Svatá hříšnice (1971), v Kachyňových filmech Tajemství velkého vypravěče (1971) a Vlak do stanice nebe nebo Vávrově Sokolovu. Objevil se i v seriálech Hříšní lidé města pražského, Tajemství proutěného košíku, v epizodě Rukojmí v Bella Vista z 30 případů majora Zemana nebo v seriálu Na lavici obžalovaných justice.

 

tn.cz / Mediafax