Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hvězda odešla

Jaroslava Adamová (†87) točila poslední film v bolestech

Jaroslava Adamová
Zdroj: isifa.com
Jaroslava Adamová (†87) se objeví v novém českém filmu

Herečka Jaroslava Adamová (†87), která v sobotu zemřela, se ještě objeví v novém českém filmu. V snímku režiséra Davida Ondříčka Ve stínu si zahrála malou roli.

Děj filmu se odehrává v Československu v roce 1953 v době měnové reformy a Adamová ve filmu ztvárnila postavu starší paní, které komunisté zabrali dům. „Pro tento film jsem si ji vysnil,“ prohlásil režisér David Ondříček.
 

Adamová měla ve filmu původně hrát velkou roli. Poté co si před dvěma lety zlomila nohu v krčku, z toho sešlo. V Ondříčkově snímku se nakonec objeví v menší roli. „Byla to velká bojovnice,“ řekl agentuře Mediafax Ondříček, který dodal, že i přes své zranění, roli ztvárnila profesionálně.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Zemřela herečka Jaroslava Adamová (†87)

 

Film Ve stínu bude mít premiéru 13. září, v hlavní roli se objeví Ivan Trojan. Jde o detektivní příběh, který se odehrává v Československu v době měnové reformy v 50. letech.
 

Jaroslava Adamová se narodila 15. března 1925 v Praze. Zemřela v sobotu.
 

Za války již hrála v Divadle Věrník, později působila ve vinohradském a karlínském souboru a v Městských divadlech pražských.
 

Na divadelní kariéru Adamové zavzpomínal herec Václav Postránecký, který s ní v 70. letech hrál v Městských divadlech pražských. Společně hráli ve hře 14. hrabě Guerney. Adamová hrála Postráneckého tetu, kterou zavraždil. "Zkoušeli jsme takřka nepřetržitě, z tématu se vůbec nevystupovalo," řekl Mediafaxu Postránecký.
 

Nezná nikoho, kdo by Adamovou mohl herecky nahradit. "Byla drobná, ale síla jejího výrazu, přednesu a projevu byla naprosto mohutná," vyprávěl herec.
 

Jejich divadelní cesty se rozešly v roce 1979. "Já jsem pak bohužel odešel do Národního divadla," říká. S Adamovou se ale stýkal i nadále. Dokonce ji v nedávné době nabízel i roli, kterou ale musela již odmítnout. "Netroufala si na zájezdovou činnost," uzavřel herec.
 

I když se proslavila zejména jako divadelní herečka, natočila přes 50 filmů, hlavně televizních. Okouzlila například v Kočáru nejsvětější svátosti, kde hrála s Janem Werichem.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Herečka Adamová bolestí nespí. Zlomila si nohu v krčku
 

Milovníci stříbrného plátna ji mohli obdivovat v Limonádovém Joeovi aneb Koňské opeře. Ti, kteří mají rádi živé umění, pak ve slavném Lidském hlase na prknech pražské Violy.
 

Za své výkony získala cenu Thálie, za celoživotní působení v dabingu pak cenu Františka Filipovského. Prezident ji dokonce vyznamenal medailí Za zásluhy.

tn.cz / Mediafax