Hollywoodští herci stávkovat nebudou, vydupali si víc peněz

Asociace hollywoodských herců (SAG) v úterý po ročním vyjednávání uzavřela novou kolektivní smlouvu se zástupci hollywoodských producentů.

Smlouva hercům garantuje lepší finanční podmínky.


Nový kontrakt, který bude postavení herců upravovat po dobu dvou let, byl schválen většinou členů asociace. Zdrojem rok trvajícího sváru mezi SAG a zástupci hollywoodských studií byly spory o odměny pramenící z užití filmů na internetu.


Herci si navíc ve finální verzi smlouvy vyjednali tříprocentní nárůst odměn, které budou v příštím roce navýšeny o dalších 3,5 procenta. Tato prémie by jim měla kompenzovat ztráty, které utrpěli při ročním vyjednávání, kdy byli ohodnoceni podle podmínek, jejichž platnost vypršela 30. června loňského roku.


Aby smlouva vešla v platnost, muselo s ní souhlasit 75 procent ze 120 tisíc členů herecké asociace. Při konečném sčítání jich nakonec navzdory očekáváním bylo ještě o tři procenta více. Pokud by nedošlo k vzájemné dohodě, herci byli připraveni zahájit stávku.


Na přelomu let 2007 a 2008 americký filmový průmysl bojkotovali scenáristé, kteří také požadovali zvýšení odměn za svou práci. Jejich stávka tehdy trvala 14 týdnů a americké ekonomice způsobila ztrátu ve výši tří miliard dolarů.


Kontrakt mezi SAG a producenty by měl do amerického filmového průmyslu vnést stabilitu, díky níž může Hollywood překonat současnou světovou finanční krizi.

tn.cz / Mediafax