Operace Dunaj: komedie z dob, kdy přijely tanky. UKÁZKY

Invaze ze srpna 1968 patří k temným kapitolám české historie. Operace Dunaj se pokouší o humorný pohled na tyto události.

Hospůdka v malé zapadlé české vesničce. Parta přátel sedí v místní hospůdce a bujaře oslavuje odchod do důchodu zdejšího výpravčího (Rudolf Hrušínský).


Když je zábava v nejlepším, začnou se najednou třást okenní tabulky, půlitry i talířky. A o chviličku později vjede přímo doprostřed oslavy polský tank, který se při invaze jaksi ztratil.


Jak nástřel jedné ze scén naznačuje, Operace Dunaj je o tom, jak spolu vyjdou lidé ze zapadlé české vesničky a posádka "invazního" tanku, který je starý, porouchaný a říká se mu beruška. A o humorné situace rozhodně nebude nouze.


Hlavním partnerem filmu je TV Nova.

Operace Dunaj má světovou premiéru v pátek večer na filmovém festivalu v Karlových Varech. Ti, kteří se do zdejšího kinosálu neproderou, si musejí na česko-polskou tragikomedii počkat ještě dva týdny, kdy dorazí do běžné distribuce.


Operaci Dunaj kočíruje z režisérské stoličky polský divadelní režisér Jacek Glomb, který si určitě vzal pár raed i od matadora českého filmu Jiřího Menzela, který v Operaci Dunaj hraje. Kromě něj se diváci můžou těšit na již zmíněného Rudolfa Hrušínského, Evu Holubovou, Bolka Polívku nebo Jana Budaře.

tn.cz / pez