Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.7. 2009 12:15

Festivalová párty: Elegantní herečky a žertující Klaus s pivkem

Zdroj: TN.cz

Po slavnostním zahájením letošního karlovarského festivalu nesměl chybět ani večírek pro VIP hosty. Ty čekaly doslova kulinářské žně.

V Karlových Varech žijí už druhým dnem filmovým festivalem. V pátek festival slavnostně zahájil Jiří Bartoška v hotelu Thermal. Večer se pak VIP hosté přesunuli do Grandhotelu Pupp.

 

Letošní večírek pojali pořadatele poměrně zostra. Pro hosty byly připravené mexické speciality. VIP hosté, kteří se do Puppu na jinak velmi přísně střežený večírek dostali, si tak mohli pochutnat na pravých kukuřičných plackách, chilli con carne, buritos a dalších specialitách. Počítat ovšem museli s tím, že v Mexiku rádi sáhnou po ostřejším koření a milují pekelně pálivé papričky.

 

"Mexická kuchyně povzbudí a člověka nastartuje. Právě to se pro začátek festivalu hodí patrně nejlépe," prozradila šéfkuchařka karlovarského Grandhotelu Pupp Vlaďka Příhodová.

 

Švédské stoly praskaly ve švech

 

Kromě mexické kuchyně si hosté pochutnávali i na dalších specialitách. Snad největším lákadlem byly pro mlsné jazýčky fontány, ze kterých tryskala lahodná čokoláda.

 

Mezi hosty nechyběli například herci Miroslav Donutil a Pavel Zedníček, slovenský režisér Juraj Jakubisko, herečka Anna Geislerová, nebo Andrea Veršová, které to opravdu moc slušelo.

 

I prezident Václav Klaus si s manželkou večírek užívali. Dobře vychlazené české pivečko panu prezidentovi moc chutnalo. Hned při příchodu navíc lehce zažertoval s novináři. "Tady kdybychom upadli, to by se to fotilo, co...", pronesl směrem ke kameramanům a fotografům.

 

Červený koberec plný hvězd

 

Celé slavnostní zahájení festivalu  začalo jako už obvykle v hotelu Thermal.  Více čtěte ZDE.

Celým večerem provázel Marek Eben, který připomněl, že v době, kdy diváci festivalu budou sledovat dramata na stříbrném plátně, řada našich spoluobčanů prožívá skutečná dramata po povodních, které v posledních dnech postihly území Česka.

 

"Jsem rád, že ani letos festival nestojí mimo, a těší mne, že vám mohu oznámit, že se vedení festivalu rozhodlo, že jedna koruna z každého prodaného lístku půjde na pomoc při povodních," řekl Eben.

Zahájení festivalu si nenechali ujít prezident Václav Klaus s manželkou Livií, režisér Miloš Forman i jeho dvorní kameraman Miroslav Ondříček, herečky Zuzana Stivínová, Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Klára Issová, režisér Juraj Jakubisko, ředitel Národního divadla Ondřej Černý nebo premiér Jan Fischer.

 

Více o festivalu a hostech se dočtete ZDE.

 

Cena pro Evu Zaoralovou

 

Umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová převzala z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha Cenu ministerstva kultury. "Bez této osobnosti by karlovarský festival nebyl tím, čím je," prohlásil Riedlbauch. Zaoralová netajila překvapení a byla cenou příjemně potěšena.

 

Marek Eben představil porotu hlavní soutěžní sekce, ve které zasedne norsko-švédská herečka Maria Bonnevieová, ruský režisér Sergej Dvorcevoj, íránská herečka Niki Karimiová, uruguayský režisér a scenárista Rodrigo Plá, filmový kritik Kenneth Turan, režisér Ivan Zachariáš, prezidentkou poroty bude francouzská producentka Claudie Ossardová. Na zahájení se dostavili také zástupci porot dokumentární soutěže a sekce Na východ od Západu.

 

Hosté během večera zhlédli v premiéře dvě nové festivalové znělky, ve kterých hrají ústřední roli americký herec Andy Garcia a český režisér Jiří Menzel.

 

 

V závěru galavečera se dostavil na pódium prezident festivalu Jiří Bartoška: "Je mou milou povinností přivítat vás na 44. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a poděkovat městu Karlovy Vary, Karlovarskému kraji a hlavně našim partnerům, bez kterých by tento svátek filmu nebyl," řekl Bartoška. "Považujme 44. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech za zahájený," dodal nakonec.

 

Podobu zahajovacího ceremoniálu dali jako každoročně bratři Michal a Šimon Cabanovi. Ti měli na starosti taneční choreografii, režii a estetické řešení scény, na které dominovaly nasvícené plastikové fólie, černobílý design a šest tanečnic.

 

Prvním bodem programu hned po slavnostním zahájení byla mezinárodní premiéra snímku Dar režisérky Shany Festeové. Její celovečerní prvotina s Piercem Brosnanem, Susan Sarandonovou či Carey Mulliganovou byla pozitivně přijata kritiky i diváky na letošní přehlídce Sundance.

gib TN.cz
Reklama