Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Íránský snímek "Nader a Simin: odloučení" získal Zlatého medvěda

Íránské rodinné drama "Nader a Simin: odloučení" ("Nader and Simin: A Separation") získalo hlavní cenu na berlínském filmovém festivalu Berlinale. Zlatý medvěd se v Berlíně udílel již po jedenašedesáté.

Vítězný film režíroval Asghar Farhadi. Snímek vypráví příběh rozpadajícího se manželství. Upozorňuje při tom na rozpor mezi náboženskou tradicí a vnímáním hodnot vzdělaných Íránců ve městech.
 

Snímek byl mezi 16 zahraničními filmy favoritem.
 

Kromě nejvyššího ocenění - Zlatého medvěda si tvůrci íránského filmu z Berlína odvezou také stříbrné sošky. Mezinárodní porota udělila Stříbrné medvědy celému hereckému obsazení - a to v mužské i ženské kategorii.
 

Íránský režisér Farhádí již jednu cenu z Berlinale získal. V roce 2009 mu porota udělila Stříbrného medvěda za režii filmu "About Elly".
 

Při přebírání zlaté sošky vzdal hold svému kolegovi z Íránu Džafaru Panahímu, který byl v Íránu odsouzen k šesti rokům vězení a dvacetiletému zákazu filmování. Panahí se provinil tím, že v roce 2009 natočil film o opozičních protestech po loňských prezidentských volbách.
 

Světově uznávaný režisér Panahí měl být letos členem odborné poroty. Organizátoři festivalu na jeho osud upozornili alespoň zařazením jeho filmů do programu.
 

V nesoutěžní sekci Forum bodoval v sobotu na Berlinale i dokument Nesvatbov české režisérky Eriky Hníkové. Na mezinárodním festivalu získal cenu čtenářů německého deníku Der Tagesspiegel.

 

Úspěšné filmy na VOYO+

Minulý rok v Berlíně bodoval snímek Jana Hřebejka Kawasakiho růže, který získal ocenění za nejlepší film nesoutěžní sekce Panorama. Tento skvělý film nabízíme v rámci VOYO+ ZDE.


V nabídce nového videoserveru je i strhující psychologické drama Proti zdi, jeden z nejlepších německých filmů nového století, které vyhrálo festival Berlinale v roce 2004. Snímek přinesl sošku Zlatého medvěda německým filmařům po dlouhých sedmnácti letech. Můžete jej vidět na VOYO+ ZDE!
 

 


 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax