Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jagger a drogy

Mick Jagger: 50 let rock'n'rollu, alkoholu a drog

Frontman kapely Rolling Stones Mick Jagger dnes slaví sedmdesátiny. A je vlastně zázrak, že je pořád ještě naživu. Za desítky let do sebe stihl dostat tolik drog a alkoholu, že by to nikdo druhý nevydržel.

Jagger proslul nejen díky svému nezapomenutelnému hlasu a charisma, ale i kvůli nadměrnému užívání drog a alkoholu a střídání žen jako ponožek. Ani v 70 si s tím ale moc hlavu neláme. A doktoři si lámou hlavu, jak to jeho tělo vlastně mohlo zvládnout.


Kvůli drogám byl Jagger zatčen spolu s kytaristou Keithem Richardsem, který byl později dost závislý na heroinu, už v roce 1967. To mu bylo teprve 24 let. Za přechovávání drog, které si koupil v Itálii, tehdy dostal nečekaně tvrdý trest: tři měsíce vězení. Nakonec mu byl trest zmírněn na jednu jedinou noc v brixtonském vězení.
 

Celé to odstartovala série článků v časopise News of the World nazvaná "Popové hvězdy a drogy: pravda, která vás šokuje". Články popisovaly večírky pořádané kapelou The Moody Blues, na kterých se užívalo LSD.
 


Jenže Jagger (a vlastně celá kapela) nebral jen LSD. Mezi drogami, které si minimálně vyzkoušeli, byl i hašiš, heroin, benzedrinové tablety a marihuana. Následovaly pokuty za jejich přechovávání, které však pravidelně dostávali i jiní členové kapely. Jednou jim drogy dokonce znemožnily vyjet na další turné po Americe.


Ve srovnání s kytaristou Keithem Richardsem ale můžeme říci, že Jagger je – co se užívání drog týče – vlastně skoro neviňátko. Skupinu ještě desítky let provázely skandály související s drogami: zatýkání, pokuty, zákazy vstupu do některých států, rozchody a málem i rozpad.


Teď už se zdá, že se "staříci" vybouřili a uklidnili. Ostatně, sám Jagger k tomu jednou poznamenal: "Člověk začne hrát rock'n'roll, aby mohl mít sex a brát drogy, ale skončí braním drog, aby ještě zvládal hrát rock'n'roll a mít sex."

tn.cz / zdg