Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Změna v nominaci

O Oscara nakonec budou bojovat Donšajni Jiřího Menzela

Donšajni
Zdroj: MediaPro Pictures

O prestižního Oscara v kategorii neanglicky mluvených filmů se za Česko bude podle všeho ucházet snímek Donšajni Jiřího Menzela a ne drama Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové. Vyplývá to ze seznamu nominací, který zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd.

O filmové ocenění měl původně za Česko bojovat film Hořící keř, na poslední chvíli ovšem došlo zřejmě ke změně, protože film o hrdinském činu studenta Jana Palacha nesplnil podmínky soutěže. O prestižní zlatou sošku tak budou bojovat nejspíš Donšajni. Ředitel Česká filmová a televizní akademie Ivo Mathé řekl, že ještě nemá oficiální zprávu k dispozici, rozhodnutí americké akademie prý ale bude respektovat.
 

Podle podmínek klání nesmí být film před uvedením do kin vysílán v televizi či na internetu. Hořící keř vznikl původně jako třídílná televizní série, zkrácená filmová verze měla v českých kinech premiéru letos v září. Česká akademie přitom zařadila filmovou verzi Hořícího keře do hlasování na základě vyjádření právníků, že jde o nové dílo a že zmíněné pravidlo porušeno nebylo.
 

Zástupci americké akademie již dříve prohlásili, že v případě zamítavého rozhodnutí komise by za Česko mohl být nominován film, který se u českých filmových akademiků umístil druhý, tedy Donšajni.
 


Za Slovensko o Oscara usiluje snímek Miry Fornayové Můj pes Killer, který vznikl ve slovensko-české koprodukci a odehrává se na moravsko-slovenském pomezí. Doposud získal jednu ze dvou hlavních cen Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu, byl oceněn Zlatým ledňáčkem za nejlepší český film na festivalu Finále Plzeň, získal ocenění za nejlepší režii na 18. ročníku MFF ve Vilniusu a další ceny má z festivalů v Maďarsku a Rusku.
 

Nominace v 86. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd budou vyhlášeny 16. ledna 2014 a sošky vítězným filmům předány 2. března v Los Angeles. Oscar putovala naposledy do Česka v roce 1997 za film Kolja. Mezi pět nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary.

tn.cz / ČTK / hmr