Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hudba jí zachránila život

O Oscary bude bojovat i film o 110leté pražské klavíristce, která přežila holocaust

Alice Herzová Sommerová
Zdroj: theladyinnumber6.com

O prestižní Oscary bude bojovat i krátký dokument o 110leté klavíristce. Alice Herzová Sommerová pochází z Prahy a přežila halokaust. Jak sama říká, hudba jí zachránila život.

O filmového Oscara letos soutěží i snímek o 110leté klavíristce Alici Herzové Sommerové, která pochází z pražské židovské rodiny a přežila holokaust. Snímek britského režiséra Malcolma Clarkea The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život) byl nominován na Oscara v kategorii krátký dokumentární film.
 

Podle tvůrců filmu je Herzová Sommerová nejstarší klavíristkou a nejstarším žijícím člověkem, který přežil holokaust.
 

Vyrůstala v Praze v židovské umělecky založené rodině, mezi jejíž přátele patřili Franz Kafka a Max Brod. Na klavír začala hrát v pěti letech a jako klavíristka získala mezinárodní renomé. V roce 1943 byla s rodinou transportována do ghetta v Terezíně, kde odehrála spoluvězňům na 150 koncertů.
 

Po válce se vrátila do Prahy. Nikdo z jejích blízkých nepřežil, její manžel zahynul v Dachau. V roce 1949 odjela do Izraele, kde pedagogickou činností přispěla k zachování hudebního odkazu česko-židovských hudebních skladatelů Viktora Ulmanna, Pavla Haase, Gideona Kleina a Hanse Krásy. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna, kde dodnes stále několik hodin denně hraje na klavír.
 


Osmatřicetiminutový snímek natočený v kanadské produkci nepřipomíná jiné filmy o holokaustu, především proto, že Herzová Sommerová má tak radostnou povahu, napsal kanadský list Montreal Gazette. Film je však tak působivý, protože Herzová Sommerová se odmítá snížit ke slepé nenávisti, která motivovala ty, kdo zabili tolik jejích příbuzných a ji poslali do koncentračního tábora, uvedl list.
 

"Nenávist jen přináší nenávist," říká ve filmu a zdůrazňuje, že zůstává plná radosti, hodně se směje, "ale má pocit, že nikdo jiný se nesměje".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poznáš hvězdu, o které se nyní mluví? Tohle je hlavní adept na Oscara!

Ta si ale troufá: Vanessa Hudgens chce dostat Oscara! Jak toho chce asi dosáhnout?

tn.cz / ČTK / hmr