Scorseseho Hugo má 11 nominací na Oscary

Film režiséra Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev o chlapci z nádraží získal nejvíc – jedenáct – nominací na Oscary. Nominace oznámila v úterý americká Akademie filmových věd a umění v Los Angeles, napsala agentura AFP.

Hugo a jeho velký objev je první Scorseseho 3D film. Druhým nejúspěšnějším snímkem co do počtu oscarových nominací je černobílý němý film The Artist, jímž francouzský režisér Michel Hazanavicius vzdává hold éře němého filmu. The Artist získal deset nominací.
 

PODÍVEJTE SE NA TRAILER K FILMU HUGO:


Dalšími filmy, které dostaly šanci získat nejvíce Oscarů, jsou sportovní drama Moneyball s Bradem Pittem v hlavní roli a film Válečný kůň režiséra Stevena Spielberga. Oba snímky mají po šesti nominacích.

Celkem se o titul nejlepší film bude ucházet devět snímků. Vedle zmiňovaných favoritů to jsou Děti moje (The Descendants) režiséra Alexandra Payna, Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (Extremely Loud and Incredibly Close) režiséra Stephena Daldryho, film Černobílý svět (The Help) režírovaný Tatem Taylorem, film Woodyho Allena Půlnoc v Paříži (Midnight in Paris) a Strom života (Tree of Life) Terrence Malicka.

PODÍVEJTE SE NA VYHLÁŠENÍ NOMINACÍ NA OSKARA:

Další sledovanou kategorií udílení Oscarů bude nejlepší herec. Tam nominaci získal Jean Dujardin účinkující v hlavní roli ve snímku The Artist. Proti němu se postaví George Clooney (Děti moje), Bratt Pitt (Moneyball), Gary Oldman hrající ve filmu Jeden musí z kola ven (Tinker Tailor Soldier Spy) a Demián Bechir (Za lepší život - A Better Life).

V kategorii nejlepší herečka v hlavní roli podle očekávání nominaci získala Meryl Streepová za ztvárnění Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady (Iron Lady). O Oscara za nejlepší režii se budou ucházet Michael Hazanavicius (The Artist), Alexander Payne (děti moje), Terrence Malick (Strom života), Woody Allen (Půlnoc v Paříži) a Martin Scorsese (Hugo).

Český snímek Alois Nebel se na seznam nominovaných cizojazyčných filmů americké Akademie nedostal. Vítězové 84. ročníku Cen Akademie budou oznámeni 26. února v Hollywoodu.

tn.cz / Mediafax