Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Stáhni mě do pekla = děsivý i vtipný horor desetiletí

Zdroj: Oficiální zdroj

Sam Raimi natočil film, u kterého vás před strachem nespasí ani zakryté oči.

Přiznejme si, že hororový žánr nevzkvétá. Většina režisérů, kteří točili největší hrůzostrašné pecky, přešla na komerčně úspěšnější témata, točí se většinou jen stále další a další nudná pokračování.

 

Když se rozneslo, že se k hororu vrací Sam Raimi, všichni fanoušci začali jásat. Ale taky se trošku báli. Dokáže se režisér vrátit po teenagerovském Spider-Manovi zpět do hororových vod, které kdysi tak zručně brázdil? Jeho filmy Evil Dead nebo Darkman patří k tomu nejlepšímu, co bylo natočeno. Naváže na ně duchařským hororem Stáhni mě do pekla?

 

Odpověď je jednoznačná: Raimi pořád umí! Tak děsivý a současně vtipný horor jste už dlouho neviděli. Příběh není ničím překvapivý, ale mohl by být poučením pro naše pravicové extremisty. "Nikdy nenaštvěte starou cikánku,“ zní heslo, kterým by se měli řídit oni i hlavní hrdinka filmu. Mladá zaměstnankyně banky Christine (v podání skvělé Alison Lohmanové) jednoho dne odmítne prodloužit staré odporné cikánce hypotéku. Odmítnutá baba (opravdu slizká Lorna Ravenová) je bohužel čarodějnice a dívku prokleje – do tří dnů si ji odnese démon.

 

17

GALERIE: Stáhni mě do pekla

Zdroj: Oficiální zdroj

Stáhni mě do pekla

Hodnocení:

 

Zbytek filmu sledujeme, jak se mladá žena pokouší s kletbou bojovat. Pomáhá jí v tom její přítel, podivný indický věštec a mexická vědma s česky mluvícím asistentem Milošem. Jak to dopadne, vám samozřejmě neprozradíme, ale nezapomínejte na okřídlenou větu Briana de Palmy: "Správný horor nikdy nekončí.“

 

Sam Raimi dostal při natáčení naprosto volnou ruku, takže se mohl vyřádit, jak chtěl. Správný horor potřebuje hutnou atmosféru. Raimi ji vytváří skoro staromódně – jen dramaticky se stupňující hudbou, tlumenými zvuky a nečekanými pohyby na okraji obrazu. A pak, až se budete nejvíc třást, že na vás něco vybafne, na vás nic nevybafne. Okamžik děsu totiž přijde přesně v momentě, kdy to vůbec nečekáte. Raimi dokonale kombinuje hrůzu, nechutnost a komično. Chcete příklad? Když se Christine dozví, že může kletbu přenést na jiného tvora, musí ho najít – a věřte, že zabíjení koťátka nebylo nikdy tak vtipné!

 

"Stáhni mě do pekla" dokazuje, že dobrý horor nepotřebuje k vyvolání hrůzy hektolitry krve. Nejděsivější momenty filmu jsou založené na tom, že hrůzu nevidíte, jen čekáte, kdy přijde a jak se projeví. Raimi dokonale pracuje s hudbou a zvuky; díky tomu se film příliš nehodí pro ty, kdo si rádi zakrývají oči – nepomůže jim to.

 

Film "Stáhni mě do pekla“ uvidíte v českých kinech od 18. června.

tn.cz /kar