Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Svěrák: Nebojím se, že by hlavní porota ocenila Kukyho, museli by se zbláznit

Kuky se vrací
Zdroj: Mediafax
Kuky se vrací

Režisér Jan Svěrák přivezl na mezinárodní festival do Karlových Varů svůj poslední snímek Kuky se vrací.

Vítězstvím je podle něj už jen fakt, že se tento film dostal do hlavní festivalové soutěže, řekl v sobotu.

 

Svěrák přiblížil i přípravy anglicky mluvené verze. "Zjistili jsme, že film je velice upovídaný, a na rozdíl od některých našich filmů, kde vystupovali skuteční herci, je vizuálně natolik jiný, že vyžaduje velkou pozornost diváků. Ve chvíli, kdy začnete sledovat titulky, nemůžete sledovat obraz a ztratíte se. Takže si myslím, že film je pro zahraniční diváky velmi náročný," uvedl jeden z nejúspěšnějších českých filmařů polistopadové generace.

 

ČTĚTE TAKÉ:

V Karlových Varech oficiálně začal 45. ročník mezinárodního filmového festivalu

 

Anglické verze se snímek dočká koncem října. "V Londýně už máme castingovou režisérku. Budeme hledat herce - osobnosti, aby část z nich prostoupila do té loutky. Výhoda je, že loutky neotvírají pusu, a že hereckých scén je tam velice málo, takže není obava o synchron," upřesnil Svěrák. Problémy se synchronem podle něj bývají důvodem, proč se české filmy nedabují do angličtiny. "Anglosasové nenávidí nedostatky lip-syncu, my jsme na ně zvyklí," dodal režisér.

 

 

Na svůj snímek už ale Jan Svěrák získal na festivalu i pozitivní ohlasy zahraničních novinářů. "Negativní ohlasy se ke mně nedostanou, ale překvapilo mě, že film se líbil jednomu americkému novináři, který ho viděl s titulky a stihl usledovat obojí, výjimky existují," doplnil Svěrák.

 

V zisk Křišťálového glóbu Svěrák příliš nevěří. "Porota to nebude mít lehké. Kuky je trošku nepatřičný exot mezi ostatními snímky, protože je to experimentální film a ty ostatní jsou hrané," dodal režisér.

 

 

Hlavní roli ve filmu Kuky se vrací si zahrál Svěrákův syn Ondřej. Podle Jana Svěráka ale ze syna herec asi nebude. "On se do toho natáčení pustil spíše kvůli tomu, abychom mohli být spolu," uvedl Svěrák. Syn Ondřej je režisérovo třetí dítě.

 

"První dvě děti jsem měl velmi brzy a měl jsem pocit, že budou roztomilé pořád. Až když vyrostly, je jim 19 a 23 let, zjistil jsem, že už to nejsou děti, nejmladšího syna si užívám a asi jsme na sebe trošku fixovaní," dodal. Podle něj Ondřeje natáčení Kukyho bavilo hlavně proto, že mu štáb připravil elektrické piáno, na které mohl mezi jednotlivými záběry hrát. "Herec z něj asi nebude a je to dobře," řekl Svěrák.


Jana Svěráka překvapilo, když se dozvěděl, jaké je věkové složení diváků snímku Kuky se vrací. "Odhadovali jsme, že největšími fanoušky budou desetiletí chlapečci, ale ukázalo se, že na to chodí i rodiče s mnohem menšími dětmi," řekl Svěrák. Podle něj bere hodně rodičů na film děti od tří let, což ale nedoporučuje, protože snímek je plný strašidelné hudby. Ideální věk diváka je prý od pěti do deseti let.

 

"Potom je velká mezera, to bylo pro mě překvapení, diváci od 12 do 17 let ten film nenávidí. Vysvětluji si to tak, že právě z dětství vypadli a nechtějí, aby jim to někdo připomínal. Proto se k tomu takhle staví vysloveně útočně," dodal.

Mediafax