Spíkři se představili

Tohle jsou tajné tváře TV Nova! Jejich hlasy slyšíte každý den

Jejich hlas není divákům televize Nova neznámý. Každý den k vám promlouvají z televizní obrazovky a jejich hlas z upoutávek je nezaměnitelný. Podívejte se, kdo se skrývá za hlasy, z kterých se nejedné ženě podlamují kolena.

Filip Švarc

(dabér, spíkr, uvádí moderátory a zpěvačky SuperStar)


Jak jste se dostal k práci spíkra?
Já jsem vystudoval konzervatoř a první nabídku jsem dostal, když jsem ji dokončoval. Byl to dabing, malá role.


Jak dlouho tuto práci už děláte? Dá se tím uživit?
Dělám ji zhruba dvacet let. Uživit se tím dá. Pokud je člověk šikovný, tak určitě. Je to jako v každé ptáci, pokud ji člověk dělá zodpovědně. Musí se člověk snažit být nejlepší a zapůsobit na produkční. Pokud je někdo poctivý, spolehlivý a pracovitý, tak se to vyplácí.Už se vám někdy stalo, že jste přišel o svůj hlas?
To čas od času potká asi každého herce. Když se bude člověk živit rukama, tak si je taky může zlomit, nebo je má tak unavené, že už to nejde. Hlasivky jsou jenom sval, nic jiného. Pokud s nimi člověk každý den 12 hodin "mlátí", tak pak prostě potřebují odpočinout. Tam potom není možnost, než jim dát čas, aby se regenerovaly.

 

 

Poznávají vás lidé podle hlasu?
Ano, stává se to. Je to samozřejmě příjemné. Někdy lidi obdivuji, že jsou schopni identifikovat, že hlas odněkud znají i po větě "jednu kávu". Já mám hlas poměrně charakteristický, je to poznat.


Sbalil jste někdy ženu na hlas?

Tak to můžu tak maximálně po telefonu (smích). V okamžiku, kdy se s nějakou ženou sejdu, tak tam je pak i ta konfrontace s fyzickou podobou. Pak záleží, zda to klapne vše do sebe.

 

Jaká je vaše nejoblíbenější dabingová role?
Nevím, jestli je nejoblíbenější, ale určitě nejznámější je Marty z Madagaskaru.


Jan Maxián

 

(dabér, spíkr, herec, hudebník)


Jak jste se dostal k práci spíkra?

Moje úplně první práce byla v dabingu. Chodil jsem do pěveckého sboru a manželka sbormistra je herečka a potřebovali kluka do dabingu. A tak si vyzkoušeli všechny kluky, kteří ve sboru byli. Potom jsem měl první dabingovou roli. Naštěstí ten film nikdo z mých známých neviděl (smích).

 

 

Jak dlouho tuto práci už děláte, dá se tím uživit?
Nějakou chvíli to už bude. Záleží na tom, jak je člověk dobrý, ale určitě dá. Nejlepší je dělat věci jak nejlíp to jde.

 

Jak se staráte o svůj hlas?
Každou chvíli se člověk dozvídá něco nového, co s hlasem dělat. Pokaždé když přijde nějaký problém, tak se na něj najde nějaké nové řešení. Já jsem si s hlasem užil spousty radostí i starostí. Čím dál tím víc si uvědomuji, že hlasová hygiena je hodně důležitá. Ty hlasivky, když nemůžou, tak si o pauzu řeknou a člověk jim prostě čas na oddych dát musí. Hlasivky se hlavně musí často "promazávat“. Jsou jako motor. Celé to ústrojí musí být v pořádku, aby mohly hlasivky kmitat.

 

Poznávají vás lidé podle hlasu?
Stává se to. Je zvláštní, když lidi mají hlas spjatý se zahraničními herci nebo filmy. Někdy lidé říkají: Prosím vás, řekněte to jako Frodo, nebo ten a ten. Ale já mám pořád ten jeden hlas (smích). Občas jsou to zajímavá přání. Někdy je i zajímavé pozorovat lidi, kteří se na chviličku zaseknou a je na nich vidět, že právě přemýšlejí, odkud hlas slyšeli.

 

 

Dá se partner sbalit na hlas?
Já hraji v kapele Nightwork a tam máme bubeníka, který když vidí dámu, se kterou by si rád popovídal, tak mu najednou přeskočí barva hlasu. "Najede" na zvláštní rezonance, které fungují. Je to zvláštní.

 

Jiří Klem

 

(dabér, herec, spíkr)


Jak jste se dostal k práci spíkra?

Já jsem na tom podobně jako moji kolegové. Tato práce je jedno odvětví herectví. Vystudoval jsem divadelní fakultu a stal se ze mě divadelní herec. Později mi byla nabídnuta i práce v dabingu, takže i spíkrovská práce.

 

Jak dlouho tuto práci už děláte?
Od doby, co jsem absolvoval fakultu. Takže je to druhá polovina dvacátého století, nechal bych to tak (smích). Absolvoval jsem v roce 1966. To byli moji kolegové ještě přání svých rodičů.


Jak se staráte o svůj hlas?
Snažím se ho záměrně neničit. Samozřejmě ani my, spíkři, se neubráníme virózám a chorobám. Pokud už podlehneme, tak se snažíme vzdorovat medicínskými i alternativními metodami tak, abychom mohli tu práci zase rychle dělat.

 

 

Dá se partnerka sbalit na hlas?
To víte, že ano. Můj kolega Jiří Adamíra, na kterého rád vzpomínám, měl super katakombický hlas, když balil ženu. Přešel jednoduše do kocouří podoby a fungovalo mu to. Občas to opravdu je dobrý prostředek v komunikaci s dámou.

 

Chodíte na Novu každý den, když vás slyšíme den co den z obrazovek?
To ne. Chodím sem tak jednou, dvakrát týdně. Program se ví dopředu a vše, co je připravené, se natáčí dopředu. Dá se to dobře skloubit s divadlem. Hraji v Městských divadlech pražských.

kos TN.cz