V Česku je hvězda britské "SuperStar" Paul Potts

Vítěz britské hudební soutěže Paul Potts zazpíval v Obecním domě. Proslavil ho stejný pořad, jako před nedávnem Susan Boylovou.

V Česku vystoupila vůbec poprvé operní hvězda Paul Potts. Před dvěma lety doslova ovládl soutěž Britain´s Got Talent. V soutěži publikum nejvíce uchvátil árií Nessun Dorma, kterou proslavil Luciano Pavarotti.

 
"Ta soutěž mě změnila z kluka, který si moc nevěřil na člověka, který ví, že může dosáhnout čehokoliv,“ řekl Paul Potts. Dříve býval prodavačem mobilních telefonů a dnes už má na kontě dvě alba.

V Česku vystoupil ve Smetanově síni v Obecním domě v Praze v pátek večer, další koncert ho čeká ještě v sobotu.

 

Tenorista přijel do Prahy se svým hudebním programem nazvaným A zrodila se hvězda… , v němž dominovaly známé operní árie. Pěvce doprovázel Český národní symfonický orchestr pod taktovkou italského dirigenta Marcella Rota.

 

Paul Potts zahájil svůj páteční program zpívanou verzí předehry k Verdiho opeře La Traviata, po které následoval dlouhý potlesk a první lichotivé výkřiky Bravo. Sérii dalších árií, písní i úryvků z filmové hudby uzavřela slavná melodie Con te partiro. Paul Potts za ni sklidil aplaus vestoje a diváci jej nechtěli pustit z pódia. Zpěvák se vrátil celkem třikrát za mohutných ovací na jeviště a zazpíval dva přídavky včetně své nejslavnější árie Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot.

 

Potts není sám

 
Paul Potts není ale zdaleka jediný, komu účast v pěvecké soutěži změnila život. Podobně dopadla třeba i Kelly Clarksonová. Horší vliv měla popularita na Susan Boylovou. A na kdysi "slavnou" Aničku Dajdou po několika týdnech všichni zapomněli.

 

Kurt Nilsen

 

Z Kurta Nilsena udělala hvězdu soutěž World Idol, kterou před pěti lety vyhrál. Od té doby vydal už čtyři desky a téměř ke všem písním sám napsal texty.

 


 

 Kelly Clarksonová

 
Sedmadvacetiletá zpěvačka se před sedmi lety stala americkou Superstar. Její první album Thankful mělo úspěch, druhé s názvem Breakaway dokonce vyneslo Kelly dvě ceny Grammy.


Její písničky ale neznají zdaleka jen lidé za Atlantikem, své posluchače má po celém světě. A i když už teď není její hvězda tak zářivá jako před pár lety, mladí její jméno stále znají.

 

Anička Dajdou

 
Superstar změnila i život tehdy osmnáctileté Anny. Ta totiž s naprosto příšernou výslovností porotě první řady soutěže v Česku odrecitovala písničku Thank You od zpěvačky Dido a doslova přes noc se stala hitem. Posmíval se jí totiž celý národ. Její sláva ale pohasla hned poté, co zmizela z obrazovek.

 

 Susan Boylová

 
Tato nevzhledná Skotka se stala pojem posledních měsíců. Podobně jako Paul Potts získala i Susane světovou proslulost v soutěži Britainś Got talent, ještě před několika týdny po ní šílel celý svět. Zdá se ale, že na Boylovou lidé rychle zapomněli a záře reflektorů navíc ženě z malé skotské vesničky trochu popletla hlavu. Měla totiž několik excesů.

 
Ještě před finále soutěže Boyleová pohrozila, že skončí. Prakticky hned po prvním kole se stala velkou favoritkou a popularita s sebou přinesla velký tlak. Dokonce se prý dostala i do konfliktu s novináři, kteří obléhali hotel, ve terém bydlela. Více ZDE.

 
V drama se pohádkový příběh fenomenální zpěvačky změnil po finále soutěže, ve kterém skončila druhá. Byla tolik vyčerpaná z rozhovorů, že se zhroutila a z londýnského hotelu ji do nemocnice musela odvést sanitka.

 
Susan Boylová ohromila porotu i publikum britské pěvecké soutěže neopakovatelnou interpretací písně I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci.

 


Štěpán Turek

 
Tenhle mladík vzešel ze stejné líhně jako Anička Dajdou. Narozdíl od ní si ale jeho song Stávka dýdžejů zpívali lidé nejenom z recese. Klip, kde se „ticho valí z repráků“ hrála i televize. I Turkova sláva ale měla jepičí život.

 

 

 
Jozef Suchý

 
Jako měla česká Superstar Aničku Dajdou, ta slovenská měla Joža z Hnilce. Tenhle mladík přivedl porotu v čele s Pavlom Haberou v úžas svou interpretací songu Jigga Jigga od skupiny Scooter. Kromě žpěvu totiž stíhal sám sebe doprovodit takříkajíc „na hubu“. A i když se mu porota smála a do dalšího kola soutěže se nepodíval, slovenské publikum za ním nějakou dobu jezdilo. A jeho výstup baví dodnes.

pez TN.cz