Klaus o kauze chilské pero: Netěší mě to, utrhl bych si ruku! CELÝ ROZHOVOR

Václav Klaus
Zdroj: Mediafax

Hostem televize Nova byl ve středu večer prezident České republiky Václav Klaus. V bilančním rozhovoru odpovídal v přímém přenosu na otázky moderátorky Markéty Fialové.

Řecko musí vystoupit z Evropské měnové unie, prohlásil prezident Václav Klaus. Jiná cesta podle jeho slov není.
 

"Je to nešťastný případ. Řecko bylo lákáno do měnové unie a bylo mu řečeno, že to povede k samým dobrým výsledkům," uvedl Klaus.
 

PODÍVEJTE SE NA ZÁZNAM CELÉHO ROZHOVORU:

Výsledek byl podle jeho slov zcela opačný. "Jiná šance, než aby Řecko vystoupilo a mělo zpět drachmu, není," řekl prezident. To si bude muset Brusel podle prezidenta přiznat: "Jak pan Sarkozy, paní Merkelová a další."
 

Jinak bude Evropa stále posílat do Řecka 110 miliard eur, je přesvědčený Klaus. Současně připomíná, že s tím vzniknou další problémy, protože "příště nebude souhlasit Slovensko a potom další země".

Hostem televize Nova byl ve středu večer prezident České republiky Václav Klaus.

1
/
8
Zdroj: TV Nova
Václav Klaus - rozhovor - 1

 

Zvyšování platů možné není
 

V reakci na radikální úsporná opatření, které vláda chystá, není podle prezidenta Václava Klause možné, aby se platy a penze zvyšovaly. Prezident to prohlásil s tím, že vláda musí "nesmírně zvažovat", komu platy zvýší a komu ne.
 

"Myslím si, že když ekonomika stagnuje, myšlenka, že by ve stejnou chvíli chtěli všichni piloti, lékaři, učitelé nebo důchodci více peněz, není v momentě, kdy toho málo vyprodukujeme, reálná," uvedl prezident. Platy a penze se všem podle jeho slov zvýšit nemohou. 
 

Vláda podle Klause musí "nesmírně zvažovat", komu se rozhodne mzdy zvýšit. V souvislosti s ekonomickou předpovědí pro nadcházející období se Česká republika bude podle Klause pohybovat nedaleko nuly a zvyšování platů možné není. "Na to člověk nemusí mít vysokou ekonomickou školu," doplnil.
 

Během půlhodinového rozhovoru Klaus odpověděl na řadu dalších témat, která hýbou nebo v minulosti hýbala Českou republikou.
 

Vláda Petra Nečase
 

V reakci na hodnocení vlády prezident uvedl, že je rád, že vláda funguje. "Jsem rád, že se podařilo vládu udržet, a je to do jisté míry i mou zásluhou. Vláda funguje a to je maximum, co si troufám říci a byl bych rád, kdyby to akceptovala i veřejnost," řekl.
 

VV u soudu
 

V diskusi se dotkl i soudu s předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítem Bártou. "Skoro se začíná vytrácet, co je předmětem soudního jednání od toho, o co se bojuje v naší společnosti a prolínání těchto dvou věcí, je kontraproduktivní," prohlásil Klaus.
 

Díky bohu, že máme Dobeše


Na výroku, který pronesl na adresu ministra školství Josefa Dobeše (VV) "že je to nejlepší ministr, kterého jsme tu měli" by v tuto chvíli neměnil nic. "Proti ministrům, které jsme tu měli, jako byla paní Buzková, Kuchtová a Liška, díky bohu, že máme Dobeše," řekl. 
 

Sexuální výchova
 

Ke sporu o zavedení sexuální výchovy na školách uvedl: "Sexuální výchova je intimní rodinná záležitost a ve školství by se s ní mělo nakládat opatrně. Rozhodně by se to nemělo zavádět do osnov. Je to nepotřebné, nenutné a deprimující pro děti. Nemám odlišný názor od svých synů, kteří jsou o třicet, čtyřicet let mladší," řekl.
 

Napětí ve Šluknovském výběžku
 

K problému ve Šluknově se prezident omezil na slova: "Krátkodobé řešení není, není jednoduché řešení. Jsem přesvědčen, že úkolem státu je zajistit klid a pořádek, ale rozhodně to není možné donekonečna. Je potřeba trpělivosti".
 

Kauza chilské pero
 

V rozhovoru padla i zmínka také o kauze s chilským perem, kterou se prezident nechvalně proslavil. "Rozhodně mě to netěší a utrhl bych si ruku," reagoval. Na svou obhajobu dodal, že ta celá záležitost byla podle něj neskutečným způsobem přehrána. "Mrzí mě to, je to škoda, že se to stalo, ale je to zbytečná a laciná věc k útokům na mě."
 

Co dál po odchodu z úřadu?
 

Budoucí plány po skončení svého prezidentského mandátu, nechtěl Klaus příliš komentovat. "Nechystám nový politický projekt, nemyslím si, že by to bylo v tuto chvíli potřebné, ale kdo ví, co se stane do března příštího roku. Politik nikdy nemá říkat ne a tato teze platí i o mě," uzavřel.

 

 

fim tn.cz / Mediafax