už 16. ledna

Vlk z Wall Street: Nový film s Leonardo Di Capriem. Podívejte se na TRAILER

Jachty, letadla, nejkrásnější ženy, nejrychlejší auta, hromady peněz a závěje drog... takový byl život Jordana Belforta v době, kdy vzal útokem Wall Street. Nyní do kin přichází film o Jordanu Belfortovi Vlk z Wall Street.

Seznamte se: Jordan Belfort

 

Finanční makléř Jordan Belfort byl ve světě velkých peněz v 90. letech známý jako „vlk z Wall Street“. Za tři minuty dokázal vydělat dvanáct milionů dolarů. „Byl jsem dost chytrý, byl jsem skvělý obchodník a toužil jsem vydělat peníze. To byly moje talenty od Boha. Ale měl jsem od Boha taky dost handicapů, protože jsem byl citově nezralý, nejistý a závislý na okamžitém uspokojení svých tužeb,“ popisuje Jordan Belfort svoje charakterové vlohy, které ho dovedly Wall Street. Svou roli možná sehrálo i to, že měří pouhých 168 cm a někteří jeho dobří přátelé tvrdí, že trpí napoleonským komplexem. Chtěl být největší za každou cenu.

 


 

Rodiče – středostavovští účetní z poklidné newyorské čtvrti Queens – si přáli, aby se stal zubařem. Jordan jim přání splnil spíše symbolicky: na zubařské škole strávil jeden jediný den. Potom se živil jako podobní prodavač masa a mořských plodů, načež zamířil do světa akcií a rychle roztáčených peněz. Ty ho fascionavaly nejvíc.
 

„Mým vzorem byl Gordon Gekko, kterého hraje Michael Douglas ve filmu Wall Street. A taky Richard Gere coby hrdina z Pretty Woman. Chtěl jsem mít nejlepší úplně všechno – prezidentská apartmá, nejrychlejší Ferrari, největší dům na pláži, nejnádhernější blondýnu, nejdražší víno, obrazy, jachtu...“ vypráví Jordan Belfort. Až na to, že v naprosté většině měřitelných disciplín oba své filmové vzory daleko předčil. Například Richard Gere ve filmu Pretty Woman nikdy neusnul na hromadě kokainu tak velké, že se dala použít jako polštář.


Geniální prodavač a krysí díry
 

Jeho start ve světě financí byl rychlý: „V roce, kdy mi bylo 26, jsem vydělal 49 milionů dolarů, což mě vážně nas...lo, protože to dělá jen ubohej milion dolarů týdně,“ vzpomíná.

 

Jeho makléřská firma Stratton Oakmont se řídila několika jednoduchými pravidly, díky nimž operovala ve světě akcií jako malá dravá štika. Především, na pozice makléřů najímal mladé, chudé kluky, dravé a hladové po penězích. Někteří neměli ještě ani maturitu. Museli mu přísahat věrnost a při prodeji akcií se přesně držet jím předepsaných scénářů. Zásadní pravidlo znělo: „Nikdo nezavěsí telefon, dokud zákazník nekoupí nebo nezemře.“ Jeho zázračná schopnost prodat cokoli spočívala v tom, že v několika větách uměl nastolit atmosféru spiklenectví mezi makléřem a klientem, zdání, že jsou oba na jedné lodi.

 


 

A fungovalo to. Jordanova geniální schopnost prodávat tvořila ovšem jenom jednu část úspěchu. Tou druhou byly takzvané „krysí díry“: jeho firma s pomocí různých prostředníků skupovala bezcenné akcie, jejichž cenu pak uměle šrouboval nahoru. V kritickém okamžiku je prodal a spokojeně pak sledoval, jak bublina splaskne. Dokonce i mafie k němu posílala své lidi na zaučení, aby pochopili, „jak se to dělá“.
 

„Jeho kniha odráží americkou posedlost zbohatnout za každou cenu. Byl jen malá ryba v obrovském rybníce, motivoval své kluky tak, že jim říkal, že jsou hrdinové, kteří útočí na velké burzovní hráče. Neregulovaná Wall Street byla jako Divoký Západ,“ komentuje Belfortův vzestup Leonardo DiCaprio.

 

Armáda prostitutek a hromady kokainu
 

Jordan Belfort žádal od svých makléřů špičkové výkony, ale uměl je také špičkově motivovat. Podporoval je například v tom, aby v pracovní době souložili, kdykoli je napadlo, třeba i přímo pod psacím stolem. Sám jim šel příkladem – kdykoli mu manželka zavolala a bylo jí řečeno, že šel za obchody mimo kancelář, znamenalo to, že je v kanceláři s novou call girl. Případně že pořádá celofiremní „přestávku na kávu“ v garáži s tlupou prostitutek. Anebo že s upjatými švýcarskými bankéři šel vybírat štětky na nejnovější večírek.

 


 

V jeho kancelářích se coby domácí mazlíčci pohybovaly opice na kolečkových bruslích, jako rozptýlení pro zaměstnance pořádal třeba závody v házení trpaslíků na terč.
 

Samozřejmě, že většina makléřů se dopovala kokainem – zatímco sám Jordan Belfort dával přednost droze jménem Quaaludes, vyráběné na bázi sedativ. Jednou mu zásoby došly, právě když trávil čas v hotelu v Londýně. Ve čtyři hodiny ráno vzbudil svou newyorskou sekretářku a nechal si od ní poslat novou zásobu soukromým Concordem. A když u sebe doma na zahradě přistával se svou soukromou helikoptérou, často to bylo jen o fous... Celkem strávil sedm let na koktejlu sedativ, kokainu, cracku a extáze. „Zhýralost na úrovni moderního Caliguly,“ popisuje tuhle etapu, ve filmu bohatě zdokumentovanou, Leonardo DiCaprio.

 


 

Belfortova druhá žena Nadine, bývalá modelka z reklam na pivo, jeho životní styl zprvu obdivovala – stalo se například, že se s ní miloval na matraci ze samých bankovek v celkové hodnotě tří milionů. Ale stalo se i to, že ji skopl se schodů před očima jejich malé dcery. Anebo že s autem naboural do dveří garáže, přičemž jejich dcerka seděla nepřipoutaná na sedadle spolujezdce...

 

Šarmantně až na ke dnu
 

V roce 1996 Jordan Belfort u břehů Sardinie elegantně ztroskotal se svou sedmapadesátimetrovou motorovou jachtou, jejíž původní majitelkou byla Coco Chanel. Jordan ji pojmenoval po své ženě – Nadine – a stejně jako všechno ve svém životě si ji chtěl řídit sám, navzdory radám zkušenějších. Když se onoho dne jachta řítila do námořní bouře, Belfort odvolal kapitána, převzal velení a vzápětí se loď potopila...
 

V následujících dvou letech pak šel ke dnu celý jeho byznys. Nejprve ho vyhodili z asociace burzovních makléřů a v roce 1998 byl zatčen a odsouzen za zpronevěru a praní špinavých peněz. Hrozil mu až třicetiletý trest, ale Jordan Belfort i tuhle část svého života zvládl s elegancí. Spolupracoval s vyšetřovateli, svědčil proti bývalým kolegům ze Stratton Oakmont a nakonec byl odsouzen na čtyři roky, ze kterých si odseděl pouhých 22 měsíců. „Je to sympaťák, mám ho rád. Dodnes si často voláme,“ říká o vyšetřovateli FBI, který ho vyslýchal, a s nímž se posléze spřátelil.
 

„Jordan byl brilantní chlapík ve světě bez jakékoli morálky. Chytili ho při něčem, při čem se spousta jiných chytit nedala,“ říká o hrdinovi svého filmu režisér Martin Scorsese.

 

Nový život?
 

Dnes je Jordanu Belfortovi jednapadesát let. Žije v domě na pláži v Los Angeles a ve srovnání se svou naspeedovanou minulostí vede skromný, poklidný život. Živí se jako motivační řečník, učí ostatní tomu, co sám uměl nejlépe, totiž umění prodávat. Tvrdí, že jeho techniky se dají stejně dobře využít i ve zcela poctivém obchodování. Vydělává si stále velmi slušně, i když padesát procent veškerých jeho výdělků jde na splácení dluhů lidem, které „v minulém životě“ připravil o peníze. Celkem jim dluží něco kolem sta milionů dolarů.
 

Jeho žena Nadine se s ním sice rozvedla, bydlí ale hned v sousedství jeho domu a Jordan Belfort se prý vzorně stará o své dvě děti. A tvrdí, že je z něj úplně nový člověk.
 

„Nemůžete změnit, co jste udělali, můžete se z toho jen poučit a snažit se stát se lepším člověkem. Neříkám, že se ze mě stal Gándhí, ani že jsem dokázal vyléčit všechny své citové nejistoty. Ale snažím se být nejlepším člověkem, jakým být mohu,“ říká o sobě.
 

Ve vězení napsal o svém životě knihu, kterou prý chápe jako určitou formu pokání. Ale není třeba brát to úplně doslova. Z jeho autobiografie je totiž znát, že se svými eskapádami stále velmi dobře baví.
 

TN.cz