Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kdo získá zlatou palmu?

Začíná filmový festival v Cannes. Porotu vede hvězdný Spielberg

Dnes začíná 66. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. O Zlatou palmu pro nejlepší film se budou ucházet dvě desítky snímků filmařů, jako je Jim Jarmusch, Steven Soderbergh, Roman Polanski, François Ozon nebo bratři Coenové.

Během 12 dnů festival uvede více než 70 celovečerních filmů. Dnes začne promítáním nového filmového zpracování klasického románu Velký Gatsby režiséra Baze Luhrmanna. Zahajovací a závěrečný ceremoniál bude moderovat francouzská herečka Audrey Tautouová. Porotu vede režisér Steven Spielberg.
 

Zvláštní ocenění za filmovou kariéru obdrží francouzský herec Alain Delon. Dostane Zlatou palmu za celoživotní dílo, podobně jako v roce 2011 další legenda francouzského filmu Jean-Paul Belmondo. Čestným hostem festivalu bude 80letá legenda Hollywoodu Kim Novaková.
 

Česká republika bude mít v Cannes dva zástupce v sekci Cinéfondation, která je jednou z mezinárodních soutěží krátkých filmů. Byly do ní zařazeny česko-slovenský animovaný film Pandy režiséra Matúše Vizára a snímek O šunce režisérky Elišky Chytkové.

tn.cz / zdg