Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zemřela Blanka Vikusová, hostinská z Chalupářů a hvězda ze Saturnina

Blanka Vikusová v Chalupářích
Zdroj: YouTube.com
Blanka Vikusová v Chalupářích.

Divadelní a televizní herečka Blanka Vikusová, která hrála hostinskou v seriálu Chalupáři a objevila se ve filmové i televizní verzi Saturnina, zemřela v úterý ve věku 86 let. Agentuře Mediafax to ve středu potvrdila vedoucí oddělení marketingu Divadla pod Palmovkou Barbara Tůmová.

"Blanka Vikusová byla v roce 1948 zakládající členkou divadla S. K. Neumanna a členkou stálého souboru byla až do roku 1989," uvedla Tůmová, která dodala, že v Divadle pod Palmovkou herečka hostovala naposledy v polovině 90. let v Nebezpečných vztazích a Domě Doni Bernardy.

 
Oficiální parte bude divadlo vydávat během čtvrtečního dopoledne, až bude jasný termín pohřbu, zmínila Tůmová s tím, že je ve spojení se vnukem herečky, Filipem Remundou.
 
Blanka Vikusová se narodila 28. května 1925 v Horních Mokropsech. Herectví vystudovala v době druhé světové války na pražské Státní konzervatoři a po absolutoriu nastoupila do Horáckého divadla, které tehdy působilo v Třebíči.
 
Spolu s dalšími významnými herci, například s Josefem Kemrem, zahájila Vikusová v roce 1948 činnost Městského oblastního divadla Žižkov, které později přesídlilo do Libně a od padesátých let neslo název Divadlo S. K. Neumanna. Právě tady se herečka seznámila také se svým budoucím manželem Stanislavem Remundou, se kterým se ale po čase rozvedli.
 
Na scéně Divadla S. K. Neumanna Vikusová působila až do odchodu do penze. Odehrála zde řadu významných rolí. Účinkovala například v shakespearovské hře Veselé paničky windsorské nebo v inscenaci Jak se vám líbí. Bohaté uplatnění našla Vikusová také ve studiích Československého rozhlasu, kde účinkovala v řadě dramatizací.

ČTĚTE TAKÉ:
 
Před kamerou stála Vikusová poprvé v roce 1958, dostala roli ve snímku Aby nebyli sami. V šedesátých letech pak navázala spolupráci s televizí, tady hrála v několika inscenacích, pohádkách a později i v seriálech.
 
Mezi ty nejznámější patřili například Chalupáři, Dnes v jednom domě nebo Saturnin. Naposledy se před kamerou objevila před 14 lety v roli obyvatelky domova důchodců v televizním filmu Čas jeřabin.

 

 

Mediafax