Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

měla rakovinu

Zemřela herečka Karen Blacková z Bezstarostné jízdy. Bylo jí 74 let

Herečka Karen Blacková
Zdroj: isifa.com

Ve věku 74 let zemřela americká herečka Karen Blacková. Oznámil to její manžel Stephen Eckelberry. Blacková natočila za svůj život více než stovku filmů a objevila se ve snímcích jako Bezstarostná jízda, Malé životní etudy a Nashville.

Blacková často představovala ženy, které byly svérázné, problémové nebo ohrožené. Průlomem v její kariéře byla role prostitutky, která bere LSD s Dennisem Hopperem a Peterem Fondou ve filmu Bezstarostná jízda z roku 1969.


Nejvíce ji však zřejmě proslavila role servírky Rayette ve filmu Malé životní etudy, kde si zahrála s Jackem Nicholsonem. Za tuto roli získala ocenění Zlatý Globus a nominaci na Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.
 


Další Zlatý Globus získala za roli milenky Myrtle Wilsonové ve filmu Velký Gatsby z roku 1974. Za zmínku stojí rovněž její role ctižádostivé herečky ve filmu Den kobylek. Zahrála si také zpěvačku country ve filmu Nashville. Za album písní k tomuto filmu, které složila a nazpívala, byla nominována na cenu Grammy.


Blackové byla v roce 2010 diagnostikována rakovina. Podle manžela zemřela na komplikace způsobené rakovinou, napsaly agentury AP a Reuters.

zdg tn.cz / ČTK