R. I. P.

Zemřela hvězda divadla, básníků i pitavala Nina Jiránková

Nina Jiránková
Zdroj: isifa / Lidové noviny / HYNEK GLOS
Nina Jiránková.

Do hereckého nebe odešla další hvězda. Ve věku 87 let zemřela Nina Jiránková. Diváci ji znají například z filmu Jak básníkům chutná život nebo ze seriálu Malý pitaval z velkého města.

Jiránková absolvovala pražskou DAMU v roce 1948. Začínala v někdejším Realistickém divadle, kde hostovala ještě za studií. V roce 1950 se stala členkou Městských divadel pražských, kam ji přizval ředitel a režisér Ota Ornest.

 

Během čtyř desítek sezon tam prošla celým rejstříkem ženských postav - od mladých naivek a milovnic tu dozrála k charakterním úlohám tragických hrdinek (Škola žen, Benátská vdovička, Červený a černý, Hra o lásce a smrti, Služky, Ideální manžel).

 

Objevila se tam i v prvních muzikálech u nás (Chicago, Dva šlechtici veronští). V roce 1998 jí Herecká asociace udělila cenu Senior Prix. Pak pohostinsky vystupovala například v pražském Divadle v Řeznické a v Divadle Radka Brzobohatého. Objevila se i ve Švandově divadle, kde hostovala v inscenaci hry Antona Pavloviče Čechova Strýček Váňa. V režii Michala Langa měla premiéru v roce 2007.

 

 

Na filmovém plátně se Jiránková poprvé objevila v polovině 50. let, především velkou dramatickou rolí ve Vlčkově adaptaci baladického románu Jarmily Glazarové Advent zasazeného do drsného prostředí Beskyd. Objevila se ve filmu Jak básníkům chutná život.

 

Podobně velkou příležitost už před kamerou nedostala. Menší úlohy ztvárnila například v seriálech Jana Eyrová, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Dobrodružství kriminalistiky a Malý pitaval z velkého města. V roce 2006 se objevila v dánském filmu Čistá srdce.

 

Poslední rozloučení s herečkou Ninou Jiránkovou, která zemřela 4. října ve věku 87 let, bude 13. října od 11:00 hodin v kapli sv. Václava na Vinohradském hřbitově.
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zemřel autor Maxipsa Fíka Rudolf Čechura

Zemřel Petr Skoumal, autor písničky k Maxipsu Fíkovi

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz