Zlaté glóby rozdány, Cameronův Avatar triumfoval

V noci na pondělí byly v americkém Los Angeles rozdány prestižní filmové ceny Zlatý glóbus.

Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) na slavnostním ceremoniálu v americkém Los Angeles udělila Zlatý glóbus za nejlepší snímek sci-fi thrilleru Avatar od režiséra Jamese Camerona.


Dobrodružný sci-fi snímek se odehrává ve vzdálené budoucnosti. Film pojednává o vědcích a astronautech, kteří překonali propast mezi slunci a přistáli na mimozemské planetě Pandora. Tamní svět je velmi rozmanitý, plný tvorů a rostlin, které si lidská mysl dokázala stěží představit.


V atmosféře Pandory však nedokáže člověk přežít, a tak vědci vytvořili hybrida lidské a mimozemské DNA, do kterého se dá vložit vědomí člověka. V hlavních rolích se objevili například Sigourney Weaverová, Michelle Rodriguezová, Giovanni Ribisi, Joel Moore, Sam Worthington či Zoe Saldanaová. James Cameron si ze slavnostního udílení odnesl také cenu za nejlepší režii.


Cenu pro nejlepší herečku převzala za roli ve snímku The Blind Side Sandra Bullocková a nejlepším hercem se stal Jeff Bridges, který ztvárnil titulní roli ve filmu Crazy Heart.


Meryl Streepová si odnesla cenu Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v komedii nebo muzikálu za svoji roli ve snímku Julie a Julia a ve stejné kategorii cenu za mužský herecký výkon převzal Robert Downey Jr., který si zahrál ve filmu Sherlock Holmes. Vítězem Zlatého glóbu v kategorii komedie nebo muzikál se stal film Pařba ve Vegas od režiséra Todda Phillipse.


Nejlepší scénář podle Asociace zahraničních novinářů napsali Jason Reitman a Sheldon Turner k filmu Lítám v tom.


Nejlepší animovaným snímkem se stala rodinná komedie Vzhůru do oblak od režisérů Peta Doctera a Boba Petersona. Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli si odnesla Mo´Nique za roli ve snímku Precious: Based On The Novel Push By Sapphire a nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Christoph Waltz za svoji roli ve snímku Hanebný pancharti.


Skladba The Weary Kind z filmu Crazy Heart získala ocenění pro nejlepší filmovou skladbu. Jako nejlepší seriál roku ocenila Asociace zahraničních novinářů titul Mad Men, který vysílá televizní stanice AMC.


Nejlepším zahraničním filmem se stal snímek Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Drama zachycuje německou společnost v předvečer první světové války. V zapadlé vesnici se tehdy odehrávají podivné události, pro něž nemají místní obyvatelé vysvětlení. Přestože není odhalen pachatel, v lidech sílí touha po pomstě, která postupně ovlivňuje jednání barona i vesničanů pracujících na jeho panství. Snímek má na svém kontě již Zlatou palmu z filmového festivalu v Cannes 2009 a ocenění Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI.


Dále si cenu z 67. ročníku udílení filmových a televizních cen Zlatých glóbů odnesli Michael C. Hall za roli v televizním dramatu Dexter, Julianna Marguliesová za roli v televizním dramatu The Good Wife, Toni Colletteová za roli v televizní komedii The United States of Tara, Alec Baldwin za roli v televizní komedii 30 Rock, Kevin Bacon za roli v Taking Chance nebo Drew Barrymoreová za roli v Grey Gardens.


Zlaté glóby uděluje Asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu, která čítá kolem 90 novinářů z celého světa. Vítězové Zlatých glóbů jsou často předzvěstí držitelů nejprestižnějších filmových cen - Oscarů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax