ceny na filmovém festivalu

Zlatou palmu v Cannes získal Michael Haneke s filmem Amour

Snímek Amour rakouského režiséra Michaela Hanekeho získal v neděli cenu Zlatá palma v soutěžní sekci 65. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes.

Amour (Láska) vypráví příběh stárnoucího páru učitelů hudby, v němž manžel stará o umírající ženu. Porota v čele s italským režisérem Nannim Morettim ho vybrala z 22 soutěžních snímků, které se letos o Zlatou palmu ucházely.
 

Hlavní roli si zahráli francouzští herci Jean-Louis Trintignant a Emmanuelle Rivaová.
 

Haneke se tak připojil do elitní skupiny tvůrců, kteří získali ocenění Zlatá palma již dvakrát – v roce 2009 si z Cannes odnesl hlavní cenu za černobílé drama Bílá stuha (The White Ribbon). Připojil se tak ke slavným režisérům jako je Francis Ford Coppola nebo Emir Kusturica.
 

Cen z Cannes ale Haneke má víc – jeho provokativní drama Pianistka o masochistické profesorce vídeňské konzervatoře získalo v roce 2001 Velkou cenu poroty. Jeho thriller Utajený v roce 2005 v Cannes obdržel cenu za nejlepší režii.
 

Italská tragikomedie Reality režiséra Mattea Garroneho o vězněném bývalém mafiánovi, který se stane hvězdou televizní reality show, skončila v boji o nejcennější trofej z Cannes na druhém místě. Hlavní roli si zahrál Ital Aniello Arena, skutečný mafián odsouzený za vraždy na doživotí.
 

Arena v roce 1991 na předměstí Neapole zabil několik členů znepřáteleného mafiánského klanu a postřelil osmileté dítě.
 

Veterán festivalu, pětasedmdesátiletý britský filmový režisér Ken Loach získal cenu poroty za svoji "whisky a kilty" komedii The Angel´s Share. Je to již třetí cena, kterou pětasedmdesátiletý Loach v Cannes získal. V roce 2006 si odnesl nejvyšší ocenění, Zlatou palmu, za válečné drama Zvedá se vítr.
 

Letos se Loach zúčastnil filmové soutěže v Cannes již pojedenácté.
 

Ocenění pro nejlepšího režiséra si převzal Mexičan Carlos Reygadas za rodinné drama Post Tenebras Lux, které vychází z biblické knihy Jób. Je to již čtvrtý snímek tohoto režiséra, který měl v Cannes premiéru.
 

Cenu pro nejlepšího herce si odnesl dánský herec Mads Mikkelsen. Ocenění si zasloužil za roli v psychologickém thrilleru Jagten (Lov) režiséra Thomase Vinterberga. Mikkelsen ztvárnil roli muže, který je nespravedlivě obviněn z obtěžování dětí.
 

Mikkelsen hrál roli hlavního padoucha Le Chiffre v bondovce Casino Royale.
 

O cenu pro nejlepší herečku se podělí rumunské herečky Cosmina Stratanová a Cristina Fluturová. Zahrály si dvě nejlepší přítelkyně, jeptišku a oběť exorcismu, v dramatu După Dealuri (Za kopci) režiséra Cristiana Mungiua.
 

tn.cz / Mediafax