Billy Corgan ze Smashing Pumpkins: Nenáviděl jsem se

Terorizoval své okolí i spoluhráče, užíraly ho deprese, nenáviděl se. Teď se zpěvák, autor, kytarista, ale také uznávaný básník Billy Corgan, který se Smashing Pumpkins po třech letech vrátil do Prahy na páteční koncert, hraním v kapele baví.

"Začal jsem zase mít radost ze živého hraní,“ řekl agentuře Mediafax Billy Corgan, čtyřiačtyřicetiletý zpěvák, kytarista a téměř výhradní autor skladeb americké alternativní rockové skupiny Smashing Pumpkins.

 

 

Smashing Pumpkins byli jednou z největších hvězd devadesátých let.

 

"Nejspíš jsme tehdy zažili něco výjimečného. Měli jsme vlastní názor na to, jak by měla vypadat hudba. Nestarali jsme se o marketing, což je přesně to, co dělají dnešní rockové skupiny. Pro ně je rock jenom součást obchodních projektů. My jsme se snažili něco říct o sobě, o své nejistotě, strachu, vzteku a nenávisti,“ uvedl Corgan.

 

PSALI JSME: 


The Smashing Pumpkins rozvášní Prahu!

 

Strmý vzestup Smashing Pumpkins začal v roce 1991 vydáním alba Gish. O dva roky později vyšla deska Siamese Dream, kterou kritici považují za jednu z nejlepších alternativních desek. Díky hitům jako Cherub Rock, Disarm nebo Today se jí prodávaly milony kusů.

 

"Byl jsem tlustý jako dobytek, trpěl jsem problémy s klinickou depresí a najednou ze mě byla hvězda,“ vzpomněl si na první polovinu devadesátých let Corgan.

 

V té době začal být pověstný tím, že vyžadoval naprostou kontrolu nad podobou jednotlivých písní. Cherub Rock prý obsahuje překrývajících se sto kytarových partů, které všechny nahrál sám.

 

 

Hvězdná kariéra Smashing Pumpkins pokračovala dvojalbem Mellon Collie and The Infinite Sadness. Tehdy se už ale začínaly projevovat stále silnější důsledky závislosti bubeníka Jimmyho Chamberlina na heroinu, stejně tak se hroutil vztah mezi Corganem a baskytaristkou D´Arcy.

 

"Stejně jako Nirvana nebo Pearl Jam jsme nebyli připravení na obrovskou celosvětovou popularitu, která nás potkala,“ řekl Corgan Mediafaxu. „Jedna věc nás od nich ale odlišovala. Je spousta skupin, které zní jako někdo. Nikdo ale nemůže znít jako Smashing Pumpkins, na to jsme vždycky byli příliš složití a odtažití a odmítali jsme se čemukoliv přizpůsobit, takže se všechno muselo přizpůsobit nám.“

 

Stále komplikovanější a depresivnější hudba i texty Billyho Corgana z alb Ava Adore nebo Machina nakonec způsobily ukončení činnosti skupiny. Ta začala znovu působit v roce 2005, byť z původní sestavy nakonec zůstal jen Corgan.

 

 

 

"Něco tak intenzivního jako byla devadesátá léta v hudbě se nebude už nikdy opakovat,“ řekl Corgan Mediafaxu. „Byla individuální a individualistická, hudbu tehdy neničily sociální sítě a YouTube, kde stačí přimět dost hlupáků, aby zmáčkli tlačítko ´like´. Někteří z nás za tenhle druh originality zaplatili životem. Mě úspěch téměř stál duševní zdraví. Ale už jsem smířený sám se sebou, a proto hraju dál,“ řekl Corgan.

 

Smashing Pumpkins vystupují od jednadvaceti hodin v pražské Incheba Aréně. 

tn.cz/mediafax//lp