Horáček přivezl do Karlových Varů ochutnávku Kudykam

Diváci karlovarského filmového festivalu mohli poprvé vidět ukázky, ale i kostýmy nové hry dua Hapky a Horáčka s názvem Kudykam.

Kudykam ještě neměl ve Státní opeře premiéru, přesto jeho autoři svolili a část z něj přivezli na filmový festival do Karlových Varů. Generálním partnerem projektu je TV Nova.


Divákům hru představil autor veršů Michal Horáček. Přečtěte si TADY, co o hře řekl v on-line rozhovoru na tn.cz. Na lázeňské kolonádě byly poprvé k vidění kostými muzikálu a v improvizovaném pásmu zazněly také některé písně, k nimž hudbu složil - jak jinak - Petr Hapka.


Horáček mezi řečí karlovarským divákům přiznal, že kostýmy hry vidí poprvé i on. "Paní návrhářka se je totiž snažila co nejdéle utajit," vysvětlil. Na filmovém festivalu se jí to ale nepovedlo.


Nejprve bylo veršů málo, pak zase moc


Horáček zároveň prozradil, jak to bylo s počtem veršů hry Kudykam. Těch je v lyrikálu krásných 2009. "Původně jsem jich napsal 1300, to se mi nakonec zdálo málo, tak jsem začala připisovat," dodal.


Veršů bylo postupně 1500, pak 1800 a pak 2300. Ale to už přišel režisér hry Dodo Gombár s nápadem, aby jich bylo 2009. Michal Horáček souhlasil a začal krátit. Číslo 2009 rozhodně není náhodné, vychází z roku premiéry, kterou bude mít hra nejspíše 21. října.


Od května je v prodeji Horáčkova kniha, která se jmenuje stejně jako hra Kudykam. Více TADY.


Zpívali Ruml i Maxián


Zhruba hodinovým programem provázel návštěvníky karlovarského festivalu herec Milan Šteindler. Ve svých vstupech komentoval kostýmy i vybavení nutné pro interpretaci hry. Divákům názorně vysvětlil, jak funguje například mikrofon.


Na pódiu, které bylo zčásti pod širým nebem a zčásti v podloubí, se kromě Šteindlera představili také herci s zpěváci Ondřej Brzobohatý, Ondřej Ruml nebo Jan Maxián.


Na místo dorazily stovky lidí, kteří si zazpívali společně s herci písničky a z jejich reakcí bylo znát, že je hra baví.


Kudykam je ve verších, které se dílem zpívají a dílem mluví. Další zajímavostí tohoto projektu je to, že kromě stálého obsazení zde budou průběžně vystupovat známé osobnosti: Jarek Nohavica, Karel Gott, Dan Landa, Lucie Bílá, Jana Kirschner, Dan Bárta nebo Matěj Ruppert.

hav s přispěním Jitky Fárové TN.cz