Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Jožo Ráž, frontman Elánu, slaví 55. narozeniny

Elán
Zdroj: TN.cz
Jožo Ráž slaví své 55. narozeniny.

Zpěvák, skladatel, kytarista a frontman skupiny Elán Jožo Ráž má dnes 55. narozeniny.

Na tom, že se hudba stala Rážovým celoživotním údělem, má hlavní podíl o tři roky starší Ján Baláž.


Když se totiž Baláž před mnoha lety dozvěděl, že se rozešla kapela jeho spolužáků ze střední školy, přijal z ní k sobě Ďura Farkaše a Jožu Ráže. Dalšími do party byli klavírista Juraj Fabry a nejrve kytarista a později hráč na klávesy Vašo Patejdl.


Každý den po škole skupina zkoušela a trvalo jí celý rok, než sestavila základní repertoár. Patejdl si od kytary přesedl za piáno a tak se zformovala první sestava skupiny. Velkým datem pro kapelu bylo 22. duben 1970, kdy poprvé vystupovali.


Vystoupili na školní akademii. Skupina hrála, kde se dalo, ve vinárnách a hotelech. Nakonec se do podvědomí dostali pod prvním názvem Elán 17, číslo vyjadřovalo průměrný věk muzikantů v kapele. Eláni odmaturovali a všechny je vzali na vysokou, ale hráli dál, koncertovali například v Amsterdamu a ve Švédsku.


Poslechněte si hitovku Elánu - Voda, čo ma drží nad vodou


 


V té době nepřicházelo v úvahu, aby si skupina psala texty sama.  Eláni nejpreve oslovili Kamila Peteraje, ten je ale odmítl. Druhým byl Boris Filan, dramaturg zábavných programů v televizi. "Nejdrzejší při našem setkání byl Ráž. Řekl mi: my jsme skupina Elán a potřebujeme texty,“ vzpomíná Filan.


Skupina to zkusila nejprve s třemi písničkami Mláďata, Kára života a Koľko a čo za to. Muzikanti skončili vysokou školu a po deseti letech přišel první úspěch, stříbrná Bratislavská lyra 1980 za skladbu Kaskadér.


Podívejte se na výběr hitů skupiny Elán:
 

Hvězdná kariéra se rozjela na plné obrátky. V roce 1980 začali natáčet první desku Osmý světadíl, prodalo se jí přes 145 tisíc kusů. Druhá deska Nejsme zlí překročila v prodeji počet 284 tisíc. Eláni prošli několika personálními výměnami, ale základem byla vždy dvojice Jožo Ráž a Jano Baláž.


V roce 1999 se Jožo Ráž těžce zranil na motorce, dlouhou dobu bojoval o život a nad Elány visel otazník. Jožo se ale dokázal vrátit a Eláni jsou na scéně dodnes. Jejich poslední studiové album Třetí oko vyšlo v roce 2003.


Loni Elán koncertoval v Praze:

sn tn.cz / tvnoviny.sk